صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
ارتباط با مدیرکل
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
دانلود منابع دهمین جشنوار کتابخوانی رضوی
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فایل دانلود منابع دهمین کتابخوانی رضوی
گام دوم انقلاب: پایبندی به اصول
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
معرفی کتاب با موضوع حجاب و عفاف
منو
موسیقی
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
اخبار
با هدف توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی؛ جلسه انجمن خیرین کتابخانه‌ساز آذربایجان‌غربی تشکیل شد اولین جلسه انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان آذربایجان‌غربی با هدف توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان‌غربي، اولين جلسه انجمن خيرين كتابخانه‌ساز استان در سال 99 با حضور خديجه معصومي، مديركل كتابخانه‌هاي عمومي استان، ايرج اديب نيا، رئيس هيات مديره انجمن؛ علي آخونديان، مديرعامل انجمن خيرين كتابخانه‌ساز آذربايجان‌غربي؛ موسي نوري، معاون امور كتابخانه‌ها و همكاري‌هاي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي؛ غفار عزيزي، رئيس اداره امور اداري اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي؛ بهزاد رستمي، رئيس اداره امور همكاري هاي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي؛ اكبر موسوي، مسئول حراست اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي و اعضاي هيئت‌امنا و هيئت‌مديره انجمن در سالن جلسات كتابخانه مركزي اروميه برگزار شد.
 
معصومی با تاکید بر اینکه استان آذربایجان‌غربی، نیازمند کار فرهنگی است، گفت: در جلسه شواری فرهنگ عمومی پایتخت،  سال گذشته مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر، به ارائه گزارشی پرداختند. طبق این گزارش، مراقبت و نگهداری و ترک اعتیاد یک معتاد، بیش از ۲۰ سال زمان و هزینه نیاز دارد این در حالی است که با جذب افراد به کتابخانه، می‌توان آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی ادامه داد: کار کتابخانه کمتر از مدرسه نیست. ما هم مانند مدرسه، آموزشی و پرورشی است و هیچ نهاد فرهنگی مانند کتابخانه‌های عمومی از نظر زمان فعالیت و ارائه خدمات عمومیت ندارد. چنانکه کتابخانه‌های عمومی به صورت دو شیفت و بعضی کتابخانه‌ها به صورت سه شیفت خدمات ارائه می‌دهند و این خدمات برای همه اقشار بدون در نظر گرفتن سن، شغل، جنس، سن، مذهب، ملیت و وضعیت جسمانی است.
وی خیرین را یاری دهنده کتابخانه‌های عمومی دانست و ابراز امیدواری کرد که با همراهی خیرین، افراد بیشتری از خدمات کتابخانه‌های عمومی بهره‌مند شوند.
معصومی بیان کرد: سعی ما این است که در تمام شهرهای استان حداقل یک کتابخانه داشته باشیم تا تضمینی برای آینده اجتماعی کودکان و نوجوانان‌مان باشد و در این راه کمک خیرین با ساخت و تجهیز کتابخانه‌های عمومی راهگشا خواهد بود.
ساخت اولین کتابخانه به نام خیرین کتابخانه‌ساز آذربایجان‌غربی در شهرستان ارومیه، حمایت مالی و معنوی انجمن خیرین کتابخانه‌ساز از دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، شناسایی خیرین توسط انجمن و برگزاری منظم جلسات از دیگر مباحث مطرح شده توسط مدیرکل استان بود.
 
علی آخوندیان، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز آذربایجان‌غربی، پس از تبریک انتصاب خدیجه معصومی به عنوان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، گزارشی از فعالیت‌های انجمن خیرین کتابخانه‌ساز ارائه کرد و گفت: در حال حاضر علاوه بر انجمن استان، 12 انجمن خیرین کتابخانه‌ساز در شهرستان‌ها فعالیت می‌کند و تا بهمن 98، جلسات انجمن به طور مرتب تشکیل شده است.
وی افزود: انجمن خیرین کتابخانه‌ساز از ابتدای تاسیس تاکنون، 210 میلیون ریال در جشنواره کتابخوانی رضوی، تجهیز اتاق ضبط نابینایان و کم بینایان و جشنواره انجمن‌ خیرین کتابخانه ساز استان مساعدت مالی کرده است.
آخوندیان تصریح کرد: در مورد خیرین، ماده 172 قانون مالیات مستقیم بر درآمد اجرا می‌شود که طی آن، مالیات تعلق گرفته به خیر کسر می‌شود. همچنین انجمن خیرین کتابخانه‌ساز مانند خیرین مدرسه‌ساز به حمایت‌های دولتی نیارمند است تا 30 درصد از هزینه‌های کار توسط خیرین و 70 درصد توسط دولت در روستاها، 50 درصد هزینه توسط خیرین و 50 درصد اعتبارات دولتی در شهرها تامین شود.
مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان ادامه داد: طراحی سایت برای انجمن، انجام تبلیغات محیطی، مشخص شدن مبالغی به عنوان کمک‌های ماهیانه یا سالیانه و اختصاص یک نیروی مشخص می‌تواند در کارکرد انجمن اثرگذار باشد.
تهیه فرم کمک‌های مالی ماهیانه یا سالیانه، تشکیل جلسات هر دو ماه یکبار، پیگیری قانون 70 درصد کمک‌های دولتی در قبال 30 درصد کمک خیرین، بررسی امکان راه اندازی پیک کتاب و مرور مصوبات قبلی و بررسی اجرایی شدن آن ها از مصوبات این جلسه بود.