صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
ارتباط با مدیرکل
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
دانلود منابع دهمین جشنوار کتابخوانی رضوی
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فایل دانلود منابع دهمین کتابخوانی رضوی
گام دوم انقلاب: پایبندی به اصول
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
معرفی کتاب با موضوع حجاب و عفاف
منو
موسیقی
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
1399/4/15 يكشنبه به مناسبت ولادت حضرت امام رضا(ع)؛ سخنرانی با موضوع «سیره رضوی» در کتابخانه‌ مرکزی ارومیه برگزار شد همزمان با دهه‌ کرامت و به مناسبت فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع)، سخنرانی با موضوع «سیره رضوی» به همت کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، به مناسبت ولادت حضرت امام رضا(ع)، سخنرانی با موضوع « سیره رضوی» با سخنرانی جعفر محمد‌علی‌زاده، پژوهشگر و مدرس حوزه علمیه و با حضور موسی نوری، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی و جمعی از کارشناسان ستادی و کتابداران، 12 تیرماه در سالن جلسات کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار و به صورت زنده از طریق صفحه اینستاگرام این کتابخانه به نشانی orumiyeh.markazi.library@  پخش شد.
در این سخنرانی مباحثی چون، سیره، ولایت امام معصوم و به طور کلی زندگی اخلاقی امام رضا(ع) ارائه شد.
جعفر محمد‌علی‌زاده گفت: می‌توان با بهره‌گیری از زندگی و شخصیت امامان معصوم(ع) و به‌ خصوص امام رضا(ع)، روش زندگی شخصی و اجتماعی خود را بهبود بخشیده و در طریق قرب الهی گام برداشت.
وی با عنوان این ‌که دو مفهوم توحید و ولایت از اساسی‌ترین مفاهیم زندگی و سیره‌ امام رضا(ع) به شمار می‌آیند، افزود: امام رضا(ع) در بدو ورود به خراسان، با نقل حدیث سلسلة الذهب، بر اهمیت این‌ دو مفهوم تأکید فرموده و ولایت را دروازه‌ طلایی توحید نامیدند.
محمد‌علی‌زاده ادامه داد: آنچه حائز اهمیت می‌باشد این است که ولی امر الهی باید انسانی کامل باشد، چنانچه امامان معصوم(ع) در حد کمال بودند و تمام سکنات و حرکات آنها درس‌ها و آموزه‌های معینی در خود پنهان داشت.
وی در‌باره‌ شخصیت امامان معصوم(ع) و انسان‌های کامل تصریح کرد: اولیای حقیقی خدا، پل ارتباطی ما با جهان معنوی بوده و تنها آنها می‌توانند الگوی زندگی معیار بشریت قرار گیرند. آنها چون انواری روشنگر، بر دل و جان جهان هستی می‌تابند و راه راست چگونه زیستن را بر انسان‌ها می‌آموزند در نتیجه، امر ولایت امری اعتباری یا حقوقی نیست، بلکه امری تکوینیست که باید در جهان هستی اتفاق می‌افتاد. به تعبیری دیگر، ولایت، باطن نوبت یا قدر جامع بین نبوت و امامت است که در ادوار تاریخی معین به شکل انسان‌هایی ویژه و کامل، تجلی می‌یابد.
محمد‌علی‌زاده در بخش پایانی سخنان خود، نکاتی را نیز در مورد خصوصیات امام رضا(ع) عنوان کرده و گفت: یکی از کرامات امام علی ابن موسی(ع) این است که به برکت لقب مبارک «رضا» ما انسان‌ها توانایی رسیدن به خشنودی و رضایت را کسب می‌کنیم و به مقام رضا دست می‌یابیم.
از دیگر ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) ارج نهادن بر جایگاه نماز است. ایشان نیز چون پدران معصوم خویش، نماز را رکنی اساسی به شمار می‌آوردند و به ادای نماز اول وقت اعتقاد بسیار داشتند چرا که به باور اولیای الهی، نماز، حیات روح معنوی انسان است و راز نهفته در این عمل مقدس، چنان عمیق است که مردانی چون امام خمینی(س) و سردار سلیمانی نیز همواره با رفتار و گفتار خود بر اهمیت آن تأکید می‌کردند.