منو

فراخوان

دعوت به همکاری

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی؛

سخنرانی موضوعی با محوریت «ریشه ها وزمینه‌های انقلاب اسلامی» در شهرستان میاندوآب برگزار شد

به همت کتابخانه شهید مهدی باکری و کتابخانه علامه دهخداء شهرستان میاندوآب، سخنرانی موضوعی با  محوریت «ریشه ها وزمینه‌های انقلاب اسلامی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان‌غربي، همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی، سخنرانی موضوعی با حضور رضا رزمجوییان، مدرس دانشگاه و فرمانده پایگاه بسیج و با محوریت «ریشه ها و زمینه های انقلاب » در بستر فضای مجازی برگزار شد.
رضا رزمجوییان، مدرس دانشگاه گفت: استبداد در قدیم الایام جزو بارزترین مشخصات و ویژگی‌های جامعه ایران بوده است. در واقع ریشه استبداد به تاریخ 2500 سال شاهنشاهی برمی‌گردد و به تعبیری، ایران از این نظر، رکورددار تحمل و تداوم استبداد در جهان بوده است.  با وجود این که در طول تاریخ ایران، سلطنت به طور مکرر دست به دست می شده، اما اساس آن هیچگاه عوض نمی شده است. دوره مورد نظر ما (1357-1342) هم از این امر مستثنی نیست. با مروری گذرا به تحولات سیاسی اجتماعی این دوره، بخوبی استبداد و دیکتاتوری را لمس می کنیم.
رزمجوییان ادامه داد: ماهیت سیاسی و شکل حکومتی رژیم شاه، به گونه ای بود که علی رغم تغییر و تحولات اقتصادی و اجتماعی، از نقطه نظر سیاسی کمترین تحولی صورت نگرفته بود و از این دیدگاه، ایران در دوره محمد رضا شاه با ایران در دوره ناصر الدین شاه هیچ تفاوتی نداشت. در هر دو رژیم، امر و فرمان ظل الله و خدایگان و شاهنشاه بر امور ریز و درشت مملکتی حاکم بود. وزیر و وکیل، نخست وزیر، استاندار، سفیر، سناتور، فرماندهان نظامی و انتظامی و امرا بر اساس منویات ملوکانه عزل و نصب می شدند.
رزمجوییان افزود: اگر بخواهیم به عوامل زمینه ساز بروز انقلاب اسلامی امتیاز بدهیم، نظام استبدادی و مظالم شاهنشاهی نقش بسیار زیادی داشته و بیشترین تعداد از ملت را علیه شاه برانگیخته است. اگر انقلاب اسلامی، انقلابی علیه فقدان توسعه سیاسی بود؛ به عنوان مثال باید لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی که در اوایل دهه 1340 از سوی رژیم مطرح شد، مورد استقبال مردم قرار می گرفت، زیرا در جهت توسعه سیاسی، افزایش میزان مشارکت مردم و ایجاد و اعمال تساهل و مدارا در جامعه بود. اما از آنجا که نوعی سکولاریسم و غیر دینی کردن حکومت بود و مبنای غربی داشت، مورد مخالفت روحانیت و همه گروههای سیاسی و مردم قرار گرفت. پس گر چه مردم از استبداد و دیکتاتوری ناراضی بودند، اما انگیزه های مذهبی به آنها جهت می داد و نمی گذاشت به سمت نفی ارزشهای دینی و فرهنگ ملی خود بروند و توسعه ای غربی و آمریکایی را بپذیرند .
رزمجوییان سخنان خود را با فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد انقلاب اسلامی : « انقلاب اسلامى مثل هر پدیده اجتماعى دیگر در معرض آسیب ها و تهدیدات قرار دارد و انقلابیون وظیفه دارند آنها را شناسایى نموده و اقدامات پیش گیرانه براى حفظ انقلاب را صورت دهند و پویایى و پایایى و مانایى انقلاب را بر اساس حفظ جهت گیرى الهى و پاسدارى از ارزشهاى متعالى آن و نیز حضور در صحنه با روحیه تسلیم ناپذیرى در پرتو اتحاد و وفاق ملّى تضمین نموده و پرچم برافراشته اش را نسل به نسل و دست به دست بگردانند تا اینکه عاقبت به صاحب اصلى اش حضرت ولى عصر(عج) بسپارند و تحقق وعده الهى را که حکومت عدل جهانى است نظاره گر باشند» به پایان رسانید.
نسخه قابل چاپ