منو

فراخوان

دعوت به همکاری

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت گرامیداشت هفته زن؛

 سخنراني  با موضوع «زن در انديشه های امام خمينی (ره) و مقام معظم رهبری» دركتابخانه علامه دهخدا شهرستان مياندوآب برگزار شد

به همت كتابخانه علامه دهخداء شهرستان مياندوآب،  سخنرانی  با موضوع «زن در انديشه های امام خميني (ره) و مقام معظم رهبری» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان‌غربي، به مناسبت گرامیداشت هفته زن،  سخنراني  با موضوع «زن در انديشه هاي امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري» با محوريت كتاب بانوي تراز در گفتمان امام خميني(ره) و امام خامنه اي نوشته سعيد صلح ميرزايي با حضور رضا باروق، مدرس دانشگاه در بستر فضاي مجازي برگزار شد.
رضا باروق سخنراني خود را با اين عنوان شروع كرد:  انديشه هاي امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري در مورد زن همان انديشه هاي اسلام است.

 وي در ادامه با قرائت آياتي از قرآن مجيد به تشريح نظر اسلام در مورد زن پرداخت و گفت : از نظر اسلام فرقي بين زن و مرد نيست؛ « لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ» براستى انسان را در نيكوترين اعتدال آفريديم (سوره تين آيه 4)
باروق همچنين با اشاره به آيه شريفه «وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ وَبِالْيَوْمِ الْآخِرِ وَمَا هُمْ بِمُؤْمِنِينَ النَّاسِ مَنْ يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ (سوره بقره آيه 8) »گفت: در ايمان هم بين زن و مرد فرقي نيست و با ذكر آيه« إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ گرامي ترين شما نزد خدا پرهيزكارترين شماست( سوره حجرات آيه 13)» اظهار داشت که  در نظر اسلام در ارزش گزاري هم بين زن مرد فرقي ندارد.
سپس  سخنراني را اين گونه ادامه داد: نگاه اسلام به زن و مرد نگاه انسان است. در مسئله انسانيت، سير مقامات معنوي، استعدادهاي فكري و علمي هيچ تفاوتي بين زن و مرد نيست؛ اما قالبها ، دو قالب متفاوت است يعني اسلام در درجه اول زن را به عنوان يك انسان مطرح مي كند كه از هيچ نظر با مرد تفاوتي ندارد و در درجه دوم جنسيت را بيان مي كند كه با توجه به مقتضيات خلقت به بيان وظيفه زن و مرد مي پردازد.
این سخنران به نقش مربي بودن زن نيز اشاره كرد و بيان داشت:  زن مربي انسان است و به مردان حق تربيت دارد. نقش زن حساس ترين، ظريف ترين، ماندگارترين و موثرترين نقش ها در حركت تاريخ انسان به سوي كمال است و خداوند زن را اينگونه آفريده است.
باروق سخنان خود را با قرائت قسمتي از فرمايشات مقام معظم رهبري در مورد نگاه جامع اسلام براي حل مشكلات زن برگرفته از كتاب بانوي تراز در گفتمان امام خميني(ره) و امام خامنه اي به پايان رساند.

نسخه قابل چاپ