منو

فراخوان

دعوت به همکاری

اخبار شهرستان‌ها

همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد؛

برنامه‌های متنوع فرهنگی- ترویجی در کتابخانه مرکزی ارومیه 

همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی، برنامه‌های متنوع فرهنگی- ترویجی در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره ‌كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان‌غربي، به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی برنامه‌های متنوع فرهنگی - ترویجی در کتابخانه مرکزی ارومیه در بستر فضای مجازی برگزار شد.
نشست معرفي و بررسي كتاب « اينجا خورشيد شرق و غرب را نمي شناسد»
نشست معرفي و بررسي كتاب «اینجا خورشيد شرق و غرب را نمي‌شناسد» سروده‌ مريم نقيب، با حضور شاعر و  با بررسي علي رزم‌آراي، نویسنده و شاعر  برگزار شد.
 رزم‌آراي در ابتدا با اشاره به نام اين مجموعه گفت: همانطور كه از نام اين كتاب بر‌مي‌آيد، ما در اين مجموعه با مفاهيمي متناقض‌نما يا پارادوكسيكال رو به رو هستيم.
 وی ادامه داد:  دايره‌ واژگاني اين كتاب همواره موضوع بينامتنيت را به ذهن متبادر مي‌كند كه اين بينامتنيت اغلب با متون عرفاني چون آثار عطار اتفاق مي‌افتد، واژه‌هايي چون: سي‌مرغ، نور، حلاج و بسياري واژه‌ ديگر.
وي در ادامه به عناصر زيبايي‌شناختي در اين كتاب پرداخته و افزود: شاعر با داشتن دغدغه‌هاي فردي و اجتماعي توانسته است تصاوير و مفاهيم بسيار شاعرانه و زيبايي خلق كند؛ مانند:
يك خيال خام
از ميان آرزو‌هاي يخي پايش ليز خورد
و از چشم دنيا افتاد.
رزم آرای تصریح کرد: شاعر همواره در اين اشعار از يك گفتمان شاعرانه پيروي مي‌كند كه گفتگوي دروني و بيروني او را به مخاطب نشان مي‌دهد.
رزم‌آراي در ادامه با بررسي  زبان اين كتاب  تشريح كرد: اشعار بيشتر زباني دو لايه و دو تكه دارند، يعني هم از ظرفیت‌هاي زباني ادبيات كلاسيك بهره برده‌اند و هم از ظرفيت ادبيات امروز. در اين ميان رفتار هنجار‌گريزانه با زبان و ساختار‌شكني‌هاي نحوي موجب معنا‌آفريني‌هاي جديد در شعر شده است كه به زيبايي كتاب مي‌افزايد.
رزم آرای اظهار داشت: همچنين شاعر با به كار‌گيري ضرب المثل‌هاي مختلف كه در كشور ما مرسوم است زيبايي‌هاي زباني شعر را دو چندان كرده است. استفاده از عناصر بازي چون شطرنج و استفاده‌ مكرر از اعداد و اشكال مختلف نيز به بار نمادين زبان اين كتاب افزوده است و آن را به عنوان اولين مجموعه‌ اين شاعر، قوي و قابل بحث كرده است.
   سخنرانی با موضوع «روش‌هاي خواندن و مطالعه»
سخنرانی با محوریت روش‌هاي خواندن و مطالعه با حضور اشكان شريف‌پور، مدرس دوره‌هاي تندخواني، تقويت حافظه و تمركز برگزار شد.
شريف پور در این سخنرانی مطالبي را پيرامون اصول صحيح مطالعه عنوان كرد. وي در ابتدا با تأكيد بر اهميت مطالعه ‌كتاب، آن را راهي براي بهبود شرايط فردي و اجتماعي بيان كرد.
سپس، با اشاره به اصول و نكات صحيح مطالعه ادامه داد: گام نخست تعيين هدف از مطالعه‌ كتاب است. ما بايد هدفي مشخص از خواندن داشته باشيم كه براي تغيير درون و بينش خودمان باشد، نه تغيير ديگران.
شریف پور ادامه  داد:  گام بعدي يادگيري اصول تندخواني است كه موجب تسريع حجم و كيفيت مطالعاتي ما خواهد شد و گام سوم، مشخص كردن روش مطالعاتي مخصوص به خود ماست، ما بايد قبل از شروع به خواندن قوانيني شخصي براي چگونه خواندن طراحي كرده و طبق آن عمل كنيم.
این سخنران اظهار داشت: گام چهارم خلاصه نويسي است؛ مرور و خلاصه‌نويسي نقش بسزايي در تفهيم و به كارگيري مطالب خوانده شده دارد.
وی تصریح کرد: قرار گرفتن در محيط مناسبي كه اكسيژن كافي به مغز ما برساند، استفاده از راهنما در هنگام مطالعه، لذت بردن از مطالعه،  برنامه ريزي و تعيين حجم مطالعاتي در هر بار، ايجاد تنوع مطالعاتي، مطالعه در مكاني مناسب و مرتب، آموزش مبحث خوانده شده به يك شخص ديگر يا حتي به خود از دیگر اصول مطالعه هستند.
  جلسه‌ مشاوره خانواده و بهداشت رواني
 در ادامه‌ فعاليت‌هاي فرهنگي- تروجی هفته‌ كتاب، جلسه مشاوره خانواده و بهداشت رواني با سخنراني فرزانه بنايي‌اصل، مشاور سازمان بهزيستي برگزار شد.
فرزانه بنايي در اين جلسه مباحثي را پيرامون مشاوره خانواده و بهداشت رواني در ايام كرونا تشریح كرده و گفت: در ايام شیوع کرونا مشكلات زيادي بين همسران و والدين و فرزندان ايجاد شده است؛ از همين رو تعريف بهداشت رواني در اين بحث از اهميت بسياري برخوردار است.
بهداشت رواني يعني ايجاد تعادل در احساسات و داشتن قدرت پذيرش واقعيت و رو به رو شدن با وقايع موجود. اين مقوله شامل تمام كنش‌هاي انساني اعم از ورزش، فعاليت‌هاي اجتماعي، رفاه و دانش و ...  مي‌شود.
این مشاور گفت: مسئله‌ بهداشت رواني بايد از زمان پيش از تولد تا بزرگسالي مورد بررسي قرار گيرد تا سلامت رواني افراد به خطر نيفتد.
وي در ادامه افزود: احترام اعضاي خانواده به يكديگر يكي از عوامل مؤثر در ايجاد اعتماد بنفس مي‌باشد و در سلامت رواني افراد نقش بسزايي ايفا مي‌كند. شناخت نيز يكي از امور اساسي در بهداشت روانيست كه در‌بر‌گيرنده‌ شناخت شايستگي‌ها و قدرت فردي به صورت خود‌آگاه است.
بنايي با اشاره به اهميت بنيان خانواده در جامعه تشريح كرد: عضويت در يك خانواده يعني اشتراك در يك شبكه‌ عاطفي و تعلق داشتن به يك گروه كه تاريخ مشتركي را زيسته‌اند. خانواده اولين هويت اجتماعي انسانها را مي‌سازد كه خود تأثير گرفته از فرهنگ و سنن اجتماعي جامعه ايست كه خانواده در آن تشكيل شده است.
وی تصریح کرد: اگر خانواده نتواند حمايت رواني لازم را نسبت به فرزندان داشته باشد، آنها در سنين بزرگسالي دچار اختلالات رواني شده و تأثير منفي در اجتماع خواهند گذاشت. پس فضاي  خانواده مهمترين فضاييست كه در رشد شخصيت افراد تأثير دارد.
وي در ادامه عواملي چون: ارتباط با معنويت، آموزش مهارت‌هاي زندگي ( كوتاه مدت، ميان مدت،  بلند مدتمديريت استرس و هيجان، مثبت‌انديشي و ... را به عنوان  عناصر مؤثر در داشتن بهداشت رواني برشمرد و تصريح كرد: ما براي كسب چنين توانايي‌هايي بايد يا به مطالعه بپردازيم و يا از آموزش‌هاي لازم و مفيد برخوردار شويم.
او در بخش پاياني صميميت را مهمترين عامل در سلامت رواني افراد خانواده مطرح كرده و عوامل زير را به عنوان عوامل تأثيرگذار در اين روند برشمرد: صحبت كردن با يكديگر، توجه به نياز‌هاي هم، بهبود روابط با انجام كارهاي ساده، تهيه‌ دفتر خاطرات مشترك
نسخه قابل چاپ