منو

فراخوان

دعوت به همکاری

اخبار شهرستان‌ها

به همت کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد؛

وبينار آموزش تندخواني، تقويت حافظه و تمركز حواس

وبینار آموزش تندخوانی، تقويت حافظه و تمركز حواس در كتابخانه  مركزی اروميه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره كل كتابخانه های عمومي استان آذربايجان غربی، وبينار آموزش تندخواني، تقويت حافظه و تمركز حواس با حضور فاطمه آذر‌خزين، مدرس دوره های تندخوانی توسط كتابخانه مركزي اروميه در بستر فضای مجازی برگزار شد.
در ابتدا آذرخزين با اشاره به اهميت سرعت مطالعه و درك مطلب گفت: مطالعه گران در كشورهاي توسعه يافته از سرعت بالايي در مطالعه برخوردار هستند به گونه اي كه در كشور ژاپن متوسط سرعت مطالعه حدود 600 كلمه در دقيقه است و اين مسئله نشان مي دهد كه چگونه در كشورهاي پيشرفته اين مسئله مهم مورد دقت و ارزيابي قرار گرفته است.
وي در ادامه با ارائه تعريفي از تندخواني افزود: تندخواني مجموعه اي از 6 مهارت است كه با ارتقاء سطح تمركز و حافظه به تسريع مطالعه ما كمك مي كند و در حقيقت اين 6 مهارت برطرف كننده ايرادات شش‌گانه‌ي ما در امر مطالعه است.
این مدرس اظهار داشت: كلمه خواني، بلندخواني، برگشت به عقب، سرگرداني بين خطوط، حوزه  ديد محدود و مكث روي كلمات از جمله ايراداتي هستند كه مي توانند به خودي خود مجال مطالعه ي سازنده و مؤثر را از ما بگيرند.
آذرخزين در مورد اهميت تمرين و تكرار در كسب مهارتهاي تندخواني گفت: لازمه  كسب هر مهارت، تمرين و تكرار آن مهارت است. اگر ما با استمرار تمارين تندخواني وضعيت مطالعاتي خود را بهبود ببخشيم، مي توانيم اين مهارت را براي هميشه در ذهن خود حفظ كنيم و در مواقع ضروري از آن بهره بگيريم. براي نمونه براي رفع ايراد كلمه خواني و كسب مهارت عبارت خواني، تمرين داشتن ِ گستره ديد بسيار مهم و ضروري است. به اين منظور با استفاده از تمرين ستاره مي توان سرعت نگاه چشم به روي متن مورد نظر را گسترش داد و به جاي تمركز بر واژه به روي عبارات تمركز كرد.
وي در پايان نيز بر اهميت خلاصه برداري تأكيد كرده و افزود: ما بايد بدانيم كه تنها 20 درصد از مطالب كتابها مهم هستند، ما مي توانيم با مرور آن مطالب مهم به خوبي مهارت يادگيري و يادسپاري خود را ارتقاء بخشيم.
 
نسخه قابل چاپ