منو

فراخوان

دعوت به همکاری

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت ايام الله مبارك دهه فجر و در راستای ترويج فرهنگ كتابخوانی؛

نشست نقد و بررسی كتاب «چای خوش عطر پيرمرد» برگزار شد

نشست نقد و بررسی كتاب «چای خوش عطر پيرمرد» نوشته سعید هاشمی به همت كتابخانه مجتمع فرهنگيی شاهين دژ در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان آذربايجان غربي، نشست نقد و بررسي كتاب «چاي خوش عطر پيرمرد» تاليف سعيد هاشمي با همراهي جمعي از علاقمندان به كتاب و كتابخواني در بستر فضاي مجازي برگزار شد.
در ابتداي جلسه رقيه ميرزايي، كتابدار كتابخانه مجتمع فرهنگي ضمن تبريك چهل و دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي آن را نعمتي الهي دانست و با مقايسه  بين انقلاب جمهوري اسلامي ايران و قيام مردم كوفه، پيروزي انقلاب را مديون مردم هميشه در صحنه حاضر ايران و پيروي آنان از رهبري فرزانه، آگاه و مدبر و همدلي آنان دانست. سپس منتقدين به بررسي و نقد محتواي كتاب پرداختند.
زاهده قلندر، پژوهشگر، نويسنده ، دبير آموزش و پرورش و كارشناس ارشد تاريخ به عنوان منتقد اول به بررسي محتواي كتاب پرداخت.
 قلندر بيان داشت: در اين كتاب خصائل اخلاقي شهيد مدرس بسيار زيبا و ملموس به تصوير كشيده شده است. اخلاق مدرس، تواضع مدرس، تلاش مدرس براي گذران زندگي و سرخم نكردن ايشان در برابر زورگويان و ظالمان روزگار خود .
این منتقد داشتن صفحه عناوين داستان ها و عدم پيوستگي داستان ها به هم ديگر را از محاسن كتاب دانست و بيان كرد: كتاب به گونه اي تأليف شده است كه با داشتن اين صفحه عناوين داستان ها، مخاطب هم از سردرگمي رهايي مي يابد و هم مستقيم به داستان با موضوع مورد علاقه خود مراجعه مي كند و براي افرادي هم كه فرصت كمي براي مطالعه دارند بسيار مفيد است و به طور مختصر با شخصيت شهيد مدرس آشنا مي شوند و چه بسا اين آشنايي مقدمه اي شود براي علاقمندي و مطالعه بيشتر درباره شخصيت اين روحاني شجاع و مبارز.
وي سپس به اغلاط نگارشي در صفحات 114 و 130 اشاره كرد و بيان داشت: اغلاط نگارشي معمولاً در تمام نوشته ها كم و بيش به چشم مي خورد، اما شايد برخي مواقع باعث ايجاد بدفهمي شود.
 وي همچنين اشاره نكردن به كودكي شهيد مدرس، بستري كه در آن پرورش يافتند و ... را از معايب كتاب دانست و گفت كاش كتاب با مقدمه كوچكي از كودكي و تولد يا تاريخچه اي از زندگي ايشان آغاز مي‌گشت.
صغري ديني، پژوهشگر، نويسنده، مدرس دانشگاه و دبير آموزش و پرورش به عنوان منتقد دوم بيان داشت: انتقاد اول بنده به جلد كتاب است، جلد كتاب عكس مدرس روي اسكناس صد ريالي است. بيان كتاب ساده و  روان است و كتاب هم حجم كمي دارد و اين از محاسن كتاب است.
این منتقد ادامه داد: اين كتاب مي‌تواند براي قشر نوجوان هم كتاب خوبي باشد و مي توان براي قشر نوجوان معرفي كرد؛ ولي جلد كتاب براي نسل حاضر كه اين اسكناس را نديده اند يا تصوير واضحي از آن ندارند جذابيت چنداني براي مطالعه ايجاد نمی‌کند و عكس روي اسكناس به عنوان جلد شايد براي نسل دهه شصت يا هفتاد نوستالژي باشد.
وي با بيان اين كه اين كتاب يك داستان ادبي تاريخي است گفت: در اين كتاب به هيچ منبع و مأخذي اشاره نشده است اگر چه اين كتاب زمينه روايي و داستاني دارد ولي چون در زمينه تاريخي و شخصيت مدرس است براي نسل حاضر كه كنجكاو هستند و معمولاً به دنبال سنديت هرچيز شبهه برانگيز يا مبهم هستند اين از ايرادات كتاب است چون برخي داستان ها تا حدودي مبهم هستند.
وي همچنين بيان داشت: اين كتاب بسيار صحنه ها را ملموس و زيبا به تصوير كشيده است اما اشاره اي به زندگي و كودكي مدرس و حتي شهادت ايشان نداشته است.
اين نشست با تقدير و تشكر از حضور حاضران به پايان رسيد.
 
 
 
 

 
نسخه قابل چاپ