منو

فراخوان

دعوت به همکاری

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت روز بزرگداشت عطار؛

محفل ادبی عطار پژوهی  در تکاب برگزار شد

به همت اداره کتابخانه های عمومی تکاب، محفل ادبی مجازی عطار پژوهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری، محفل ادبی مجازی با حضور علی مرادیان، دبیر محفل ادبی آوای قلم، اعضاء کتابخانه‌های عمومی تکاب و کتابدارانی از استان‌های مختلف از طریق پخش زنده اینستاگرام  برگزار شد.
این نشست با سخنرانی علی مرادیان، دبیر محفل ادبی آوای قلم  و با بیان مطالبی در خصوص آثار و سبک عطار نیشابوری  و معرفی آثار منظوم و منثور این شاعر گرانقدر و نامی قرن 6و 7  و شعرخوانی از آثارش آغاز شد.
مرادیان اظهار داشت: عطار شاعر قرن ۶ و اوایل قرن  ۷ بود که نامش محمد و  پدر وی ابراهیم  بود؛ در کدکن متولد و در نیشابور سکونت گزید.
مرادیان ادامه داد: از آثار عطار می توان  غزلیات، قصاید ، مثنوی‌های: الهی نامه، اسرار نامه، عبرت نامه، اشترنامه، منطق الطیر که عرفانی و سمبلیک بوده و شرح سفر ۷ مرحله ای انسان و رسیدن به مقام فنا به رهبری هدهد و رسیدن به سیمرغ وجودی که همان حقیقت الهی انسان است را نام برد. آثار عطار مانند عبرت نامه ، اسرارنامه و منطق الطیر توسط فرانسویان مانند دوساسی و شاگردش دوتاسی و دکورته و دیگران ترجمه شده است.
 در ادامه این نشست محمد زوار ، آذر افشاری و آسیه فرجی، اعضای کتابخانه های عمومی تکاب و جمشید چابک از  کتابداران کهکیلویه و بویراحمد ، ملیحه حاتمی از کتابداران  کرمانشاه، المیرا زکی پور از کتابداران اردبیل، زکیه آذرمهر، از کتابداران خراسان شمالی، سهیلا صولتی از کتابداران آذربایجان شرقی، مهرالسادات جمشیدپور و فرزانه دواشی از کتابداران اصفهان و میترا عزتی از تکاب به شعرخوانی از دیوان عطار و منطق الطیر و اسرارنامه پرداختند.


محافل ادبی  شاعر یا نویسنده محور در کتابخانه های عمومی تکاب جهت شناساندن مفاخر ادبی و فرهنگی به مخاطبان برگزار می گردد.
 
نسخه قابل چاپ