منو

فراخوان

دعوت به همکاری

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت شب يلدا؛

نشست معرفي آداب و رسوم اقوام ساكن اروميه در كتابخانه مركزي اروميه برگزار شد

 به مناسبت فرا رسيدن شب يلدا، نشست معرفي آداب و رسوم اقوام مختلف شهر اروميه در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربایجان‌غربی، به همت کتابخانه مرکزی ارومیه، نشست معرفي آداب و رسوم اقوام ساكن اروميه با حضور کارشناسان در بستر فضای مجازی برگزار شد.
در این نشست، کارشناسان درباره رسوم ترك‌ها، كرد‌ها و آشوري‌ها در شب يلدا صحبت كردند.
در ابتدا ولسون يونن، مسئول كليساي كوه سِر اروميه در اين باره گفت: ما به عنوان يك ايراني همواره آيين‌هاي ملي كشورمان را پاس مي‌داريم، چرا كه در اين مرز و بوم زندگي مي‌كنيم و مانند هر ايراني ديگر به سنت ها و آيين هاي ملي‌مان افتخار مي كنيم.
یونن ادامه داد: جالب اينجاست كه فاصله كمي بين شب يلدا و تولد حضرت مسيح وجود دارد و ما آشوري‌ها به نوعي اين دو جشن ملي و مذهبي را با هم برگزار مي‌كنيم، در اين مراسم پس از دعا و شكرگزاري به درگاه خداوند،  به ديدار بزرگان مي‌رويم و پس از دستبوسي در مكاني بزرگ دور هم جمع شده و جشن مي‌گيريم.
يونن در ادامه با اشاره به تزيين درخت كاج در ايام سال نو ميلادي افزود: اين رسم بين آشوريان اروميه وجود نداشته و بعداً و با تأثير از علاقه كودكان‌مان وارد رسوم ما شده است.
وي در پايان تشريح كرد كه هيچگونه محدوديتي در اجراي آيين‌هاي مذهبي متوجه مسيحيان اروميه نيست و آنها اجازه دارند كه آزادانه تمام آداب و رسوم خود را در اين ايام اجرا كنند.
كيومرث حاجي‌محمدي، باستان شناس و پژوهشگر تاريخ و اقوام به عنوان دومين كارشناس در مورد يلدا در بين كرد‌ زبانان سخن گفت.
 وي در ابتدا با اشاره به تأثير جغرافيا در ايجاد اشتراكات فرهنگي تصريح كرد: زندگي در يك چارچوب جغرافيايي موجب مي‌شود كه بين آداب و رسوم و به طور كلي فرهنگ اقوام مختلف، اشتراكات بسياري پديد آيد. از همين رو اكثر مردم اروميه چه ترك و چه كرد، شب يلدا را با نام «شب چله» مي‌شناسند و آداب مشتركي را در اين شب به نمايش مي‌گذارند.
وي در ادامه با اشاره به يك ضرب المثل كردي تشريح كرد: ما با جشن گرفتن اين شب در حقيقت سعي داريم گرماي تابستاني را به شب‌هاي سرد زمستان فرا بخوانيم، چرا كه از آغاز دي كه به باور قدما روز زايش خورشيد است، شب‌ها كوتاهتر و روز‌ها بلندتر مي‌شود.
این باستان شناس اظهار داشت: عادت‌هاي مرسوم شب چله نيز نشان از همين فراخوان گرما دارد، مانند برگزاري دور همي‌ها يا استفاده از تنقلات و غذا‌هاي مرسوم اين شب.
حاجي‌محمدي در پايان، قصه‌خواني، شعر‌خواني، چيدن سفره، انجام بازي‌هاي محلي و شادي و سرور را از ديگر آداب شب چله در ميان كرد‌زبانان و به طور كلي مردم اروميه برشمرد.
داوود سليمانپور،  تهيه كننده و گوينده‌ تلويزيون به عنوان آخرين كارشناس در تبيين سنن شب يلدا در ميان ترك‌زبانان گفت: برخي از عادت‌ها و سنت‌هاي مرسوم در شب چله با گذر زمان تغيير ماهيت داده و امروزه به اشكال ديگري برگزار مي‌شوند. براي نمونه،  جشن «خدر نبي»  يكي از جشن‌هاي مرسوم در زمان‌هاي گذشته بود كه ديگر برگزار نمي‌شود و رسم ديگر، برافروختن آتش از هيزم‌هايي بود كه از آغاز پاييز گردآوري و انبار شده بود.
وي در ادامه باياتي‌خواني را نيز يكي از مهمترين عادات شب چله در ميان ترك‌زبانان عنوان كرده و افزود: باياتي‌ها اشعار محلي آذربايجان هستند كه به صورت دوبيتي و با وزن هجايي سروده مي‌شوند. در شب چله كه همه دور هم جمع مي‌شدند چند باياتي خوانده مي‌شد و هر كس نسبت به نيتي كه در دل داشت از اين اشعار فال مي‌گرفت، درست مانند تفال زدن به ديوان حافظ.
سليمانپور سخنان خود را با خواندن چند باياتي به پايان رساند.
 
نسخه قابل چاپ