صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
کتاب‌خوان خرداد ماه
گام دوم انقلاب: ظرفیت های دست نخورده کشور
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
اخبار
در کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان ارومیه؛ نشست نقد و بررسی کتاب «شما که غریبه نیستید» برگزار شد نشست نقد و بررسی کتاب «شما که غریبه نیستید» نوشته هوشنگ مرادی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان ارومیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي آذربايجان‌غربي، نشست نقد و بررسی کتاب «شما که غریبه نیستید» نوشته هوشنگ مرادي كرماني، با حضور علاقمندان در بخش مرجع کتابخانه شهید باهنر ارومیه برگزار شد.

نسرین بهور، مسئول کتابخانه شهید باهنر در این باره گفت: کتاب «شما که غریبه نیستید» از سري كتاب‌هاي كتاب‌خوان ماه است كه با هدف توسعه کتابخوانی مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

وی افزود: جلسات نقد كتاب، در راستاي شناسايي، معرفي، بحث و تبادل‌نظر در حيطه آثار پرمخاطب و با هدف ترویج خواندن در کتابخانه شهید باهنر برگزار می‌شود.

در اين نشست ضمن بيان مختصر بيوگرافي و كارنامه ادبي نويسنده، نقاط قوت و ضعف كتاب و دلايل موفقيت و تجديد چاپ مكرر آن بررسي شد.

«شما كه غريبه نيستيد» در حقيقت خودسرگذشتنامه‌ي خاطره‌وارگونه هوشنگ مرادي كرماني است كه رويدادها و واقعيات زندگي وي را از دوران كودكي و جواني به تصوير مي‌كشد و با صداقت و جسارت آشكار در متن اثر، خواننده را به پايداري و سرسختي در برابر مشكلات و شكست‌ها فرا مي‌خواند.
برخورداري از نثر روان، اشاره به برخي اصطلاحات محلي و فرهنگ و رسوم مردم روستا، تصويرسازي خوب نويسنده از زمان و مكان رويدادها، توصيف گيرا و داستانوار صحنه‌ها و ايجاد هم ذات پنداري خوب خواننده با شخصيت اصلي داستان از نقاط مثبت كتاب است.

اختصارنويسي و افزايش سرعت روايت حوادث در برخي قسمت‌هاي داستان و اشاره به عين نامههاي هوشنگ به عمويش يا عين انشاي او در كلاس در اثري كه به نوعي خاطرهنگاري هم محسوب مي‌شود باعث ايجاد نوعي بي‌نظمي و لطمه به يكدستي اثر شده است.

توالي حوادث داستان بر اساس توالي زماني است كه البته در صفحاتي از كتاب شاهد بازگشت به گذشته نيز هستيم كه چندان مناسب نيست و بهتر بود اتفاقات در توالي زماني خود تعريف ميشد.

اختصارگويي در فصل آخر كتاب با بيان حوادث چندين ساله به صورت خيلي گذرا در دو صفحه، از انتقادهاي وارد بر كتاب است كه توقع خواننده را از يك پايان خوب براي كتاب برآورده نميكند.

صداقت نويسنده در بازگويي حوادث خوب و بد زندگيش در ايجاد ارتباط با خواننده بسيار موثر بوده و خواننده در برخورد با صداقت و روراستي نويسنده تا پايان كتاب با نويسنده همراه مي‌شود.