صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
ارتباط با مدیرکل
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
دانلود منابع دهمین جشنوار کتابخوانی رضوی
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فایل دانلود منابع دهمین کتابخوانی رضوی
کتاب‌خوان اسفندماه
گام دوم انقلاب: پایبندی به اصول
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
اخبار
از سوی خانواده موسس اولین كتابفروشي و ناشر مهابادي صورت گرفت؛ اهداي چهار هزار نسخه كتاب به كتابخانه‌های عمومی شهرستان مهاباد چهار هزار نسخه كتاب توسط خانواده مرحوم حاج‌محمد خليل موفقي به كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان مهاباد اهدا شد

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان‌غربي، در مراسمی که با حضور ايرج شجاعي، فرماندار مهاباد؛ سيامند جوانبخت، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي؛ اعضاي انجمن خيرين كتابخانه‌ساز مهاباد، خانواده مرحوم حاج‌محمد خليل موفقي و تني چند از فعالين حوزه كتاب و كتابخواني شهرستان مهاباد در كتابخانه عمومی فجر برگزار شد 4000 نسخه کتاب توسط خانواده مرحوم حاج‌محمد خليل موفقي به كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان مهاباد اهدا شد.

نسرين موفقي، فرزند مرحوم حاج‌محمد خليل موفقي در مراسم اهدای کتاب گفت: مرحوم حاج‌محمد خليل موفقي علاقه بسيار زيادي به كتاب و مطالعه و ترويج آن در بين اقشار مختلف داشتند و در طول زندگي خود بدون توجه به تجملات زندگي، همواره دغدغه ترويج فرهنگ مطالعه را داشتند و بيش از نيم قرن در اين عرصه مشغول به فعاليت بودند.

وي افزود: مرحوم موفقي، اولين كتابفروشي مهاباد را بنا نهاد و چند سال بعد در سال 1328 چاپخانه موفقی را تأسيس كرد و بعد از فوت ايشان بدليل اينكه توانايي حفظ اين آثار فاخر را نداشتيم در راستاي ادامه راه ايشان و استفاده عموم شهروندان از اين آثار، اعضاي خانواده تصميم گرفتند كتاب‌ها را به كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان مهاباد اهدا نمايند.

نسرين موفقي تصريح كرد: علي‌رغم وجود پيشنهاداتی برای خرید این مجموعه شخصی، تصميم گرفته شد اين گنجينه ارزشمند در راستاي خدمت به شهروندان و توسعه فرهنگ مطالعه در اختيار شهروندان مهابادي قرار بگيرد.

صلاح الدين خديو، فعال فرهنگي و عضو انجمن خيرين كتابخانه‌ساز مهاباد در اين مراسم ضمن تقدير از اين اقدام ارزنده اظهار كرد: كتابفروشی و چاپخانه موفقي بمدت 60 سال به شهروندان در زمينه فرهنگ خدمت كرده‌ و خوشحاليم كه سرگذشت آن چون تمام نويسندگان و ناشران راستگو عاقبت به خير شد و بعد از فوت وي نيز اين آثار به عنوان خيري جاري در دسترس شهروندان قرار خواهد گرفت.

سيامند جوانبخت، رييس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد نيز در اين مراسم ضمن تقدير از اقدام خانواده موفقي در اهداي اين كتاب‌ها به كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان در هفته كتاب و كتاب‌خواني اظهار كرد: در دسترس قرار دادن كتاب‌هاي كتابخانه شخصي به عموم مردم يك نوع سرمايه ارزشمند فرهنگي برای شهروندان است.

سيدمحمد صمدي، نويسنده مهابادي نيز در اين مراسم اظهار كرد: انتخاب اين شغل توسط حاج محمدخليل موفقي موهبتي براي اين شهرستان و منطقه بود چراكه ايشان به درستي و در مسير درستي اين شغل را انتخاب و هدايت كردند.

وي با بيان اينكه فرهنگ كتابخواني و ترويج روشنفكري اين شهر مديون زحمات نشر موفقي است، افزود: انتشارات موفقي جدا از ارتباط تنگاتنگ با مراكز بزرگ كتاب در كشور، با ارتباط برقرار كردن با مراكز بزرگ خاورميانه از جمله انتشارات بغداد، قاهره و استانبول، و تهيه جديدترين و فاخرترين كتاب‌ها و انتقال آن توسط تجار به شهرستان مهاباد خدماتي غير قابل وصف براي اين شهرستان بود.

چيا قادري، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی اظهار كرد: کتابهای اهدا شده در زمينه‌هاي مختلف روانشناسي، تاريخ، ادبيات و مذهبي است و بخشي از اين كتاب‌ها شامل كتاب‌هاي آرشيوي و مرجع هستند كه براي كتابخانه‌هاي عمومي اين شهرستان بسيار حائز اهميت مي‌باشند.

قادري تصريح كرد: تهيه اين ميزان كتاب براي كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان چندين سال زمان مي‌برد و با اين اقدام بخشي از كمبودهاي كتابخانه‌هاي سطح شهرستان مرتفع خواهد شد.

در پایان مراسم، ايرج شجاعي، فرماندار مهاباد ضمن تقدير و اهداي لوح سپاس به خانواده موفقي از اقدام ارزشمند آنها تجليل بعمل آورد.

 گفتنی است حاج‌محمد خليل موفقي در سال 1300 در شهر مهاباد بدنيا آمد و در سال 1387 در زادگاهش به خاك سپرده شد. از وي به عنوان اولين موسس كتابفروشي و ناشر مهابادي ياد مي‌شود. چاپخانه موفقي بمدت 60 سال در اين شهرستان فعاليت كرد.