صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
ارتباط با سرپرست اداره کل
البوم
ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) تسلیت باد
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
کتاب‌خوان خرداد ماه
گام دوم انقلاب: مردمی ترین انقلاب عصر جدید
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
اخبار
با حضور علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی؛ كتاب «بارون درخت نشين» در کتابخانه مستوره‌ کردستانی بوکان نقد شد نشست نقد و بررسي كتاب «بارون درخت نشين» در كتابخانه عمومی مستوره كردستاني بوكان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل کتابخانه‌های عمومی آذربايجان‌غربي، نشست نقد و بررسي كتاب «بارون درخت نشين» اثر ايتالو كالوينو (نويسنده ايتاليايي) با حضور اعضاي كتابخانه و گروه بانوان واژه و كتاب بوكان در آمفي تئاتركتابخانه مستوره كردستاني بوكان برگزار شد.

پروين شيخي، به عنوان اولین منتقد جلسه، «كالوينو» را نويسنده‌اي خواند كه با سنتهاي پوسيده و نظام ارباب و رعيتي مخالف است. شيخي گفت: «كوزيمو» شخصيت اصلي «بارون درخت نشين» نماد طغيان و سركشي عليه باورهاي حاكم بر اروپاي آن روز است. علاوه بر اين نگاه فلسفي نويسنده در اين كتاب مثل گفتگوي كوزيمو و ناپلئون نيز قابل تامل است. وي افزود: استفاده از عنصر خيال براي دستيابي به حقيقت و نوآوري در روايت، اين اثر را به شاهكاري در ادبيات دنيا تبديل كرده است.

حيات قادردوست، به عنوان منتقد دوم، عنصر عشق را در «بارون درخت نشين» مورد واكاوي قرار داد و اظهارداشت: هر چند بارون از سنتهاي حاكم گريخته و زندگي بالاي درخت را برمي‌گزيند اما به شدت نيازمند رابطه با ديگران است. بشر در طول همه دورانها علاقه وافري به روابط اجتماعي داشته و دارد با اين وجود بارون تا آخر عمر به زندگي بالاي درخت و دور از اجتماع پايبند مي‌ماند.

نسرين منگر، سومين منتقد اين نشست، فلسفه زندگي از نگاه «كوزيمو» را مورد بررسي قرار داد. منگر مصمم بودن «كوزيمو» به پاي بر زمين ننهادن را حاصل نگاه او به زندگي دانست و تاكيد كرد: او با اين انتخاب آسايش و زندگاني راحت را از خود صلب نمود و مسئوليت تمام و كمال اين انتخاب را نيز به عهده گرفت. اين منتقد افزود: نكته بارز ديگر اين كتاب عشق به طبيعت، به خاك و به زمين است. او حيات خود و تمامي موجودات را بخشي از زندگي موجود زنده اي به نام زمين مي داند. درختان مجراي تنفس زمين اند و انتخاب زندگي بر روي درخت اهميت وافر آن را در نگاه كالوينو نمايان مي سازد.

در پايان ليلا صالحي به عنوان آخرين منتقد به پيش زمينه‌هاي خواندن اين رمان پرداخت و اظهار داشت: آشنايي با انقلاب كبير فرانسه و رويدادهايي شامل به قدرت رسيدن ژيروندن‌ها، ژاكوبن ها و در نهايت ناپلئون ملزومات اصلي فهم اين رمان است. صالحي افزود: در نهايت تضادهاي بين منافع گروه هاي اجتماعي مختلف فرانسه باعث شروع اعتراض‌ها شد كه «كوزيمو» با بالا رفتن از درخت اعتراض خود را به شرايط حاكم اثبات مي كند.

صالحي در ادامه تاكيد كرد: خواندن كتابهايي همچون سرگذشت ژيل بلاس، ماجراهاي تلماك، دايره المعارف ديدرو و دالامبر در شكل گيري افكار «كوزيمو» موثر واقع شدند. «كوزيمو» تا بدانجا پيش رفت كه پيش نويس قانون اساسي براي جمهوري آرماني خودش را هم تهيه كرد و به انتشار هفته نامه با هدف تنوير افكار و آگاهي مردم همت گماشت. وي تكان دهنده‌ترين صحنه كتاب را بازگشت سربازان از جنگ روسيه عنوان كرد و افزود: اين صحنه نماد عدم اعتقاد به جنگ، مرگ روشنفكري و تولد استعمار است. صالحي در پايان «بارون درخت نشين» را نوعي سفر براي ايجاد آرمانشهر خيالي و رسالت نويسنده‌اش را نمايش تمامي نفرتها و بديها دانست.