صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
کتاب‌خوان خرداد ماه
گام دوم انقلاب: جلوگیری از شکاف های عمیق طبقاتی
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
اخبار
با حضور دوستداران شعر برگزار شد؛ نشست بررسي شعر طاهره صفارزاده در کتابخانه مرکزی ارومیه نشست بررسي شعر طاهره صفارزاده با حضور علاقمندان در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي آذربایجان‌غربی،  نشست ادبي با محوريت بررسي شعر طاهره صفارزاده با حضور شعرا، ادب دوستان و علاقمندان در سالن جلسات كتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

نرگس فرحبخش، رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه گفت: در ششمين نشست از سري نشست هاي ادبي در كتابخانه مركزي اروميه به اشعار و آثار طاهره صفارزاده پرداخته شد.

در اين نشست آيدا مجيدآبادي، شاعر و كتابدار بخش روشندلان كتابخانه مركزي اروميه، به معرفي زنان شاعر ادبيات سنتي ايران پرداخت و از شاعراني چون آتوسا، رابعه بلخي، مهستي گنجوي، لاله خاتون، جهان ملك خاتون، مهري هروي، بيجه منجمه، جميله اصفهاني، زيب النسا و رشحه اصفهاني نام برد.

سجاد صافي، شاعر و كارشناس انجمن ادبي و آييني تشنه رود ضمن اشاره به كلياتي از شعر زنان ايران گفت: شعر زنان بعد از انقلاب با سپري كردن دوره اي ركود، قدم به عرصه‌هاي جديدي گذاشت و شاعران زن توانستند بازتاب دهنده‌ي تجربيات و بينش‌هاي مختلفي در شعر باشند.

وي اضافه كرد: ويژگي‌هاي زباني شعر صفارزاده را مي توان به دو دوره پيش از انقلاب اسلامي و پس از انقلاب تقسيم بندي كرد، زبان شعري صفارزاده بعد از دهه‌ي 60 به زباني تثبيت شده و به دوراز استعاره تبديل مي‌شود.

رضا خسروي، كارشناس انجمن دورهمي ادبيات و مجری سیمای استانی، با گذري كوتاه به شعر زنانه در ادبيات فارسي، ابعاد عاطفي، زنانه و مادرانه اشعار طاهره صفارزاده را مورد بررسي قرار داد و گفت: صفارزاده كمتر از زبان زنانه و عاطفي بهره جسته و بيشتر سعي داشته است شاعري اجتماعي و متعهد به مسائل انساني باشد.

وي همچنين گفت: تصاوير مادرانه نيز در اشعار طاهره صفارزاده به چشم مي خورد و مي تواند ابعادي از زنانگي اشعار را به تصوير بكشد.

علي رزم آرا، مدرس داستان نويسي و كارشناس شعر در حوزه هنري انقلاب اسلامي، به بررسي فرم و ساختار شعر صفارزاده پرداخت و اشعار پيش از انقلاب وی را اشعاري استبداد ستيز و اعتراضي معرفي كرد و گفت: بعد از انقلاب، تحولات و پويايي قابل توجهي از لحاظ زباني نسبت به اشعار آغازين صفارزاده به چشم مي خورد.

وي گفت: صفارزاده بنيانگذار شعر كانكريت است و اين سبك بعدها مورد استقبال شاعرن ديگر قرار گرفت.

رزم آرا، حكومت انديشه، مستقيم گويي و عدم اعتقاد به خيال، روايت و واقع گرايي، زبان نيمه كلاسيك، زياد بودن دايره واژگاني مذكر، عصيان انساني به جاي عصيان زنانه، ديدگاه انتقادي وكوبنده، تعهد و آغازگر بودن شعر ديداري، عدم شعارزدگي و... را از ويژگي‌هاي شعر صفارزاده بيان كرد.

شعرخواني توسط فرزانه ولي‌زاده، تبسم شدتي، فاطمه جمالي، سولماز طلوعي، سميه حاضر وظيفه و مريم نقيب از ديگر بخش‌هاي برنامه بود.