صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
سحر شانزدهم ماه مبارک رمضان: گزیده‌ای از «مثل حبه های قند» به قلم محمدرضا رنجبر
شعار سال
کتاب‌خوان اردیبهشت ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
اخبار
مدیر شبکه کودک عنوان کرد؛ کتابداران نهاد از فاضل‌ترین نیروهای فرهنگی در شهرهای مختلف هستند محمد سرشار، مدیر شبکه کودک گفت: به جرأت می‌گویم که بدنه نیروهای کارشناسی نهاد به خصوص در سطح استان‌ها، از فاضل‌ترین نیروهای فرهنگی در شهرهای مختلف هستند و برگزاری جشنواره قصه‌گویی به شکوفایی سایر استعدادهای آنها کمک خواهد کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، هفتمين جشنواره منطقه‌اي قصه‌گويي نهاد در آذربايجان غربي دوشنبه ۶ اسفند ماه با حضور محمد سرشار، مدير شبكه پويا و نهال صدا و سيما؛ مهدي رمضاني، معاون توسعه كتابخانه ها و ترويج كتابخواني؛ هادي آشتياني، مديركل امور فرهنگي، مديران استاني، كتابداران و كودكان و نوجوانان علاقه مند به كتاب و كتابخواني برگزار شد.

در اين مراسم محمد سرشار، مدير شبكه كودك ضمن تبريك ايام ولادت حضرت فاطمه (س) گفت: از نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور و به طور خاص اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي استان آذربايجان غربي براي تلاش‌هايي كه براي برگزاري اين جشنواره در حوزه قصه‌گويي كودكان و نوجوانان داشته‌اند، تشكر مي‌كنم.

وي افزود: همه ما اين تجربه را داشته‌ايم كه فرزندانمان بسيار تلويزيون نگاه كنند كه البته چيز خوبي نيست؛ اتفاق مهمي كه در كانال‌هاي «پويا» و «نهال» در حال پيگيري است، اين است كه بچه‌ها كمتر تلويزيون نگاه كنند. براي اين كار بايد آنها را تشويق كنيم تا به كارهاي جذاب ديگري مانند كشيدن نقاشي، بازي‌هايي كه مي‌توانند در خانه با والدين انجام دهند، بازي‌هاي سنتي كه مي‌توانند با همسالان در بيرون از محيط خانه داشته باشند، مهارت‌هاي نجاري، تعمير وسايل منزل، آشپزي كردن و كتابخواني روي آورند.

سرشار ادامه داد: بر اين اساس برنامه‌هايي چون «نقاشي نقاشي»، «من هنرمندم»، «كارآگاه نجار»، «خوشمزه» و «همبازي» طراحي و اجرا شد كه بچه‌ها به تماشاي كمتر تلويزيون تشويق شوند و بيشتر به سمت فعاليت‌هايي بر اساس معاشرت در خانواده هدايت شوند.

مدير شبكه كودك با اشاره به برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در اين شبكه با محوريت كتاب، گفت: دو برنامه «شهر قصه» و «من مي‌خونم تو گوش كن» با موضوع كتاب است كه طي آن هر روز يك كتاب براي بچه‌ها معرفي مي‌شود. اميدواريم ان‌شاالله براي سال آينده با ايجاد ارتباطي موثر با نهاد كتابخانه‌ها، كودكان را با محيط كتابخانه‌ها آشنا كنيم، تا بر اين اساس كودكان بدانند نزديك‌ترين كتابخانه به محل زندگي آنها كجا است.

وي افزود: برنامه «كتابگرد» نيز از برنامه‌هاي در حال ساخت در اين شبكه است كه با شكل و شمايلي مانند مسابقه محله كه در گذشته از شبكه دو سيما پخش مي‌شد، البته با ساختاري جديد با محوريت كتابخانه‌هاي عمومي و مشاركت اعضاي اين كتابخانه‌ها توليد و پخش مي‌شود.

سرشار در ادامه درباره حضور برگزيدگان جشنواره قصه‌گويي در برنامه‌هاي شبكه كودك، گفت: به برگزيدگان كشوري اين جشنواره قول مي‌دهيم كه براي سال آينده آنها روي آنتن بياوريم؛ ما اجراهاي آنها را ضبط خواهيم كرد و به جاي برنامه‌هايي كه قادر به تأمين محتواي لازم براي كودكان و نوجوانان نيستند، از اين برگزيدگان كه داراي استعداد بيشتري نسبت به خاله‌ها و عموهاي برنامه‌هاي كودك هستند، استفاده خواهيم كرد. از ميان اجراهايي كه امروز ديدم دو اجرا در سطح اجراهاي با كيفيت تلويزيوني بود. تنها با يك سري تمرين براي شناخت محيط استوديو و شناخت دوربين‌ها، اين كار را انجام مي دهيم.

مدير شبكه كودك با اشاره به سابقه حضور خود در مجموعه‌هاي مختلفي مانند وزارت ارشاد، وزارت علوم، سازمان صدا سيما و سازمان فرهنگي هنري شهرداري، تصريح كرد: به جرأت مي‌توانم بگويم كه تنها مجموعه‌اي كه بدنه نيروهاي آن به خصوص در سطح استان‌ها بسيار فاضل هستند، كتابداران نهاد كتابخانه‌هاي عمومي هستند. من به خاطر كتاب‌هايم و حرفه‌ام به شهرهاي مختلف سفر كرده‌ام، واقعا مي‌توانم بگويم كتابداران و ساير كاركنان نهاد از نيروهاي نخبه فرهنگي شهرها و استان‌هاي مختلف هستند.

وي تأكيد كرد: برگزاري اين جشنواره‌ها كمك مي‌كند كه استعدادهاي ديگر اين عزيزان نيز شكوفا شود تا سايرين نيز متوجه شوند كه چه گنج بزرگي از منابع انساني در نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور وجود دارد.

سرشار با اشاره به ساير اقدامات شبكه كودك در حوزه كتاب و كتابخواني گفت: اقدام ديگري كه قول مي‌دهيم در سال آينده روي آنتن بياوريم، اعلام بسته‌هاي جديد رسيده به كتابخانه‌هاي عمومي خواهد بود تا كودكان و نوجوانان علاقه‌مند با مراجعه به نزديك‌ترين كتابخانه‌ محل زندگي خود بتوانند از آنها استفاده كنند. پس از مراجعه، زحمت حفظ اين كودكان و نوجوانان با شما كتابداران است كه قطعا با توانايي و ذوق فراواني كه در طراحي محيط كتابخانه‌ها مشهود است، اين اتفاق خواهد افتاد.

وي افزود: من با مراجعه به بخش كودك برخي از كتابخانه‌ها از نزديك ديدم كه واقعا به اندازه ساخت دكور يك برنامه تلويزيوني براي طراحي محيط اين بخش ها زحمت كشيده شده و محيطي جذاب و ديدني براي اين قشر فراهم شده است. اما از اين مهم‌تر، برخورد و رفتار كتابداران با كودكان و نوجوانان مراجعه كننده است كه مي‌توانند آنها را يك عمر به كتاب و كتابخواني علاقه‌مند كنند. اميدوارم كه تلويزيون هم بتواند از تلاش‌هاي شما استفاده كند.

همچنين دراين مراسم مهدي رمضاني، معاون توسعه كتابخانه ها و كتابخواني نهاد با تبريك ولادت حضرت زهرا(س) و تشكر از همكاران اداره كل آذربايجان غربي و اعضاي هيأت داوران گفت: اميدوارم اين جشنواره منشأ تحول و رويكردي نوين در برنامه هاي آينده كتابخانه هاي عمومي كشور باشد.

وي در ادامه با اشاره به سرمايه گذاري هاي نهاد در حوزه كودك و نوجوان گفت: براي توسعه فرهنگ كتابخواني هيچ گريزي نيست غير از اينكه به بحث كودكان و نوجوانان توجه كنيم. نسخه رهايي بخش كتابخانه از ركود نيز حضور اين عزيزان است. امروز تمام كتابخانه هاي عمومي به بخش كودك و نوجوان مجهز هستند. تجهيز بخش كودك و نوجوان از اولويت هاي نهاد است تا كتابخانه محل امني باشد براي سرمايه هاي اصلي كشور كه كودكان و نوجوانان هستند.

وي افزود: برگزاري اين جشنواره و هدفمند شدن فعاليت هاي فرهنگي و ترويجي در نهاد نيز در جهت همين اتفاق است. ما دو سرمايه اصلي در نهاد داريم يكي مخاطبان و دوم كتابداران كه بدون اين دو عنصر اداره نهاد غير ممكن است. كتابداران نهاد دوره هاي قصه گويي را گذراندند، با توجه به توان و انگيزه به رقابت استاني و سپس منطقه اي پرداختند و در ادامه در رقابت ملي شركت خواهند كرد. ارزيابي ما تا اينجاي كار اين است كه نهاد ظرفيت خوب و قابل توجهي از اين نظر داشته كه تا كنون مغفول مانده بود و اين اتفاق آغاز مسير قصه گويي در نهاد است.

رمضاني تصريح كرد: ما قائل به اين هستيم كه كتابداران بايد توانايي قصه گويي داشته باشند. قصه گويي مختص كودكان نيست و شئون قابل ترويجي ديگري نيز دارد كه با كمترين هزينه مي توان بيشترين برداشت را در حوزه كتاب و كتابخواني داشته باشيم.

وي تأكيد كرد: استفاده از ظرفيت رسانه و ترويج اين موضوع به وسيله شبكه هاي تلويزيوني و شبكه هاي مجازي يكي از راهبردهاي اساسي نهاد است و به زودي با توافق هاي صورت گرفته بستر استفاده از ظرفيت رسانه ها در اختيار اين موضوع قرار خواهد گرفت.

رمضاني در پايان گفت: بستر رقابت در اين جشنواره بستر ايجاد انگيزه است. آنچه از اين فضا باقي خواهد ماند مودت و دوستي است كه اميدوارم در دور بعد تعداد قابل توجه ديگري از كتابداران به اين جمع افزوده شوند و روزي را شاهد باشيم كه كتابداران نهاد شاخص قصه گويي در كشور باشند.