صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
کتاب‌خوان خرداد ماه
گام دوم انقلاب: ظرفیت های دست نخورده کشور
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
1397/10/12 چهارشنبه با حضور بانوان بوکانی برگزار شد؛ نشست نقد و بررسی کتاب «هزار خورشید تابان» در کتابخانه مستوره‌ کردستانی نشست نقد و بررسی کتاب «هزار خورشید تابان» در کتابخانه مستوره‌ کردستانی بوکان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، جلسه نقد و بررسی کتاب «هزار خورشید تابان» نوشته خالد حسینی، نویسنده افغان، با همکاری گروه «بانوان واژه و کتاب» و حضور بانوان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی در سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی مستوره کردستانی شهرستان بوکان برگزار شد.

بیان اسماعیل‌نژاد به عنوان دومین منتقد به تاریخ پر از خشونت افغانستان اشاره کرد و گفت: زنان در ایدئولوژی حاکم بر افعانستان، می‌آموزند که همیشه سکوت کنند و هیچگاه از رنج ها و آرزوهایشان سخن نگویند و فقط مطیع باشند.

نیشتمان ابوبکری، از دیگر منتقدان حاضر در نشست، نقد خود را از عنوان کتاب شروع کرد و گفت: هزار خورشید تابان مردم افغانستان هستند که هر کدام می‌توانستند همچون خورشیدی در صبحگاه برآیند و مایه روشنایی و پیشرفت سرزمینشان باشند اما به دلیل فرهنگ غلط و جنگ، قبل از طلوع، غروب کردند.

وی افزود: خواندن این کتاب در ظاهر بسیار آسان است اما بحث های تلخ تاریخ خونین افغانستان و روابط پیچیده انسان ها و حقوق پایمال شده زنان چه در زمان صلح و چه در زمان جنگ؛ نیاز به دقت و تامل بسیار دارد و علی رغم تمام مصیبت هایی که بر مردم افغانستان وارد شد، دختران و پسران افغان دست به دست هم دادند و به مدرسه رفتند تا خورشیدهای افغانستان دوباره شروع به درخشیدن کنند.

فوزیه سلطان‌بیگی، شاعر و نویسنده بوکانی، «هزار خورشید تابان» را فاقد هر گونه تکنیک و خلاقیت داستانی دانست و افزود: موضوع و محتوا همان کلیشه‌هایی است که بر بخشی از جغرافیای انسانی جهان یعنی افعانستان سایه افکنده است. با این حال زبان ساده و صمیمی نویسنده، خواننده را با خود همراه می‌کند و به دالان‌های تاریک و تودرتوی سیاست، قتل و غارت و تاریخ سیاسی پر از حادثه افغانستان و فرهنگ و عقاید حاکم بر زنان و مردان این دیار تا زمان حکومت طالبان، سرک می‌کشد.

لیلا نورانی، پنجمین منتقد کتاب، روبه رو شدن لیلا و مریم را زیباترین قسمت رمان دانست و افزود: در این قسمت از داستان دشمنی جای خود را به دوستی می‌دهد و این دو زن پشت و پناه هم می‌شوند.

لیلا صالحی، به عنوان آخرین منتقد، رمان را از لحاط خلق هنر و هویت مورد واکاوی قرار داد. صالحی، «هزار خورشید تابان» را اثری خواندنی، فارغ از پیچ و خم‌های داستان‌نویسی دانست که در میان مشکلات افعانستان، برای همه افغان‌ها فرصت آرامش فراهم می‌کند.

گفتنی است کتاب «هزار خورشید تابان»، دهمین کتابی است که به همت اداره کتابخانه‌های عمومی بوکان و با همکاری گروه «بانوان واژه و کتاب» در دو سال اخیر نقد و بررسی شده است.