صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
سحر شانزدهم ماه مبارک رمضان: گزیده‌ای از «مثل حبه های قند» به قلم محمدرضا رنجبر
شعار سال
کتاب‌خوان اردیبهشت ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
مراسم 97
1397/8/30 چهارشنبه با حضور مسئولان و جمعی از کتابداران؛ کتابداران و کتابخوانان برگزیده استانی آذربایجان‌غربی تجلیل شدند مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتاب خوانی و کتابدار در آذربایجان‌غربی با حضور مسئولان و کتابداران در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی؛ مراسم بزرگداشت مقام کتابدار صبح چهارشنبه سی‌ام آبان با حضور علیرضا مولا محمدی‌زاده، فرماندار شهرستان ارومیه؛ سکینه خاتون مهدیان‌پور مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی ترابی فرماندار شهرستان‌ پیرانشهر، اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی ارومیه، اعضای انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان، بازنشستگان کتابدار، کتابداران، کتابخوانان و خبرنگاران در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی فیروزنیا، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن خیرمقدم به حضار و تبریک ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با اشاره نقش کتاب در تمدن‌ ما گفت: بزرگداشت کتاب، بزرگداشت زحمات افرادیست که نظم دهنده علوم بشری هستند و دانش بشری را دسترس پذیر می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی اظهار کرد: پس از تفکیک کتابخانه های عمومی از اداره ارشاد در سال 82، کتابخانه ها با جذب نیروی متخصص، تجهیز کتابخانه ها، افزایش و به روزرسانی منابع در ارائه خدمات به عموم پیشرفت قابل توجهی داشته اند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: برگزیده‌های کشوری و استانی به صورت متمرکز توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی انتخاب شده‌اند و در سال 97، میراحمد موسوی از آذربایجان‌غربی در سطح کشور به عنوان برگزیده معرفی شده است و در سطح استانی 5 کتابدار، 4 مسئول کتابخانه، یک کتابدار کودک، یک باب کتابخانه شهری، یک باب کتابخانه روستایی، یک باب کتابخانه مشارکتی،10 کتابخوان برتر، دو انجمن برتر و 5 خبرنگار فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی به عنوان برگزیده معرفی شده است.

سکینه خاتون مهدیان‌پور، مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ در این مراسم گفت: کتاب رسانه‌ایست که محصول تجربه بشریست و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان را به تصویر می کشد. سهم کتاب در انتقال دانش فراتر از سایر ابزارهای آموزشی است. امام صادق (ع) و دیگر علمای دین هم در رابطه با کتاب سفارش کرده‌اند و بر مکتوب کردن دانش تاکید داشتند. امام صادق (ع) می فرمایند: «دانش خود را بنویس تا آن را میان برادرانتان منتشر کنید».

وی افزود: کتاب و کتابخانه مجموعه ارزشمندی است که در راه شکوفایی و بالندگی جامعه تلاش می کند و نقش ارزنده ای را در این حوزه ایفا می کند. کتابخانه های ما تاثیر زیادی در فرآیندهای آموزشی، پژوهشی، حفظ ارزشها، احیای تفکر دینی، استقلال اجتماعی و فردی دارند و این نفش موثر کتابخانه های ما باعث شده تا کتابخانه ها قلب تپنده جامعه باشند.

مهدیان‌پور بیان کرد: نمادها و ارزشهای جامعه از طریق کتابخانه ها به مردم منتقل می شود و به همین خاطر هست که ما با داشتن منابع خوب در کتابخانه ها می توانیم نقش مان را ایفا بکنیم. ایفای نقش در کتابخانه ها به ایفای نقش کتابداران زحمت کش، پرتلاش و پرتوان منتهی می شود که در کتابخانه‌های عمومی ما به عنوان مشاوران امین می توانند فعالیت بکنند و خدمات کتابخانه‌ای را برای اقشار مختلف جامعه ارائه دهند.

مهدیان‌پور اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 6500 نیروی انسانی در نهاد کتابخانه‌های عمومی در 3457 کتابخانه فعالیت می‌کنند. بالغ بر 42 میلیون جلد کتاب داریم و در کل کتابخانه‌های عمومی از طریق این کتابها می‌توانیم انتقال تجارب و اندیشه ها را داشته باشیم و تمام تلاش‌مان اینست که با همکاران زحمت کش، خدوم و پرتلاش در کتابخانه‌ها، بتوانیم به بهترین نحو ارائه خدمات داشته باشیم.

مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی ادامه داد: برای ترویج کتابخوانی باید دست به دست هم بدهیم مخصوصا کتابداران که در صف اول این فعالیت هستند با تلاش‌هایی که انجام می‌دهند می‌توانند با ترویج کتابخوانی، آرامش را به خانه های مردم ببرند و باعث افزایش همدلی و آگاهی در جامعه شوند و همین‌ها باعث می شوند که ما در آینده تلاش بکنیم که مشکلات و معضلات و آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما کمتر شود و جامعه ای سالم، پر از نشاط، شادابی و سلامتی داشته باشیم و همه ما در راستای توسعه فرهنگ اسلامی و ایرانی مان بیش از پیش تلاش کنیم.

در پایان مراسم از از کتابداران، مسئولان کتابخانه ها، کتابخوانان، انجمن های برتر و خبرنگاران فعال در حوزه کتاب به عنوان منتخبین استانی با اهدای لوح تقدیر و هدیه‌ای تقدیر شد.

کتابخوانان برتر: آیناز زینال‌زاده (کتابخانه مرکزی ارومیه)، آوا ملکی (کتابخانه شهید باهنر ارومیه)، پریان خضری (کتابخانه خاتم‌الانبیا(ص) اشنویه)، محمدحسین علی‌پور (کتابخانه مرکزی ارومیه)، نوید رشیدی (کتابخانه مستوره کردستانی بوکان)، حسین پورسلیمان (کتابخانه شهید صالح خدادوست سیلاب)، سیداسحاق مجتوی (کتابخانه استاد شهریار چنقرآلوی پل)، منور باقری دیزج(کتابخانه بعثت خوی)، راضیه قهوه‌چی(کتابخانه مرکزی ارومیه)، پریا رحمانی آذر(کتابخانه شیخ شلتوت مهاباد)

کتابداران برتر: میترا عزتی (کتابخانه ملت تکاب)، کبری احمدی (کتابخانه آیت الله کاشانی ماکو)، مرضیه مهدوی (کتابخانه شهید امینی ارومیه)، معصومه امیرخانزاده (کتابخانه مرکزی ارومیه)، سمیه حسنی (کتابخانه مجتمع فرهنگی میاندوآب)

مسئولین کتابخانه برتر: نسرین بهور (کتابخانه شهید باهنر ارومیه)، الهام خدایی (کتابخانه شهید امینی ارومیه)، امیر رستمی (کتابخانه استاد حقیقی بوکان)، ربابه محمودی (کتابخانه مجتمع فرهنگی میاندوآب)

کتابخانه‌ برتر شهری: کتابخانه ملت تکاب

کتابخانه برتر روستایی: کتابخانه شهید آوینی پسوه (پیرانشهر)

کتابخانه برتر مشارکتی: کتابخانه شهید آبشناسان ارومیه

کتابدار برتر بخش کودک: رضا شیرزاده (کتابخانه ولیعصر(عج) ماکو)

انجمن‌های برتر: انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مهاباد و پیرانشهر

خبرنگاران برتر: توحید محمودپور ( خبرنگار و دبیر خبرگزاری ایرنا)، اکبر بابایی (سردبیر روزنامه آبشار)، حیدر نویدی (قائم مقامِ مدیرمسئول روزنامه آبشار)، اسکندر خنجری (خبرنگار هفته نامه کوشا)، یحیی ریسمانکار (عکاس خبری)