صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
ارتباط با مدیرکل
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
دانلود منابع دهمین جشنوار کتابخوانی رضوی
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فایل دانلود منابع دهمین کتابخوانی رضوی
گام دوم انقلاب: پایبندی به اصول
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
معرفی کتاب با موضوع حجاب و عفاف
منو
موسیقی
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
1398/8/1 چهارشنبه به میزبانی كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي؛ نشست نقد و بررسي كتاب «موهاي تو خانه ماهي ها‌ست» برگزار شد نشست نقد و بررسي كتاب «موهاي تو خانه ماهي ها‌ست» در كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، همزمان با ماه صفر و اربعین حسینی، نشست نقد و بررسی کتاب «موهای تو خانه ماهی هاست» با حضور فاطمه مقدم، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی خوی؛ زینب چراغی، مدرس دانشگاه و منتقد ادبی و علاقمندان کتابخوانی به میزبانی کتابخانه عمومی پانزده خرداد خوی برگزار شد.

در ابتدای جلسه، فاطمه مقدم، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی خوی گفت: رمان «موهای تو خانه ماهی هاست» شیرینی و تلخی‌های تاریخ را روایت می‌کند و همین امتیاز باعث می‌شود خواننده به آگاهی لازم درباره گذشته کشورش دست پیدا کند.

در ادامه زینب چراغی، منتقد ادبی حاضر در جلسه به معرفی نویسنده و ارائه خلاصه‌ای از داستان برای حاضرین پرداخت و گفت: رمان «موهای تو خانه ماهی‌هاست» نوشته محمدرضا شرفی خبوشان، جایزه بهترین اثر جشنواره داستان انقلاب در بخش رمان نوجوان را کسب کرده است. چراغی افزود: این کتاب روایت پسربچه‌ای کم سن و سال و روستایی از قیام پانزده خرداد 1342 است. در داستان به دو حادثه مهم تاریخی، قیام امام حسین(ع) و یارانش در سال 61 ه.ق و دیگری حادثه کشتار مردم ورامین و پیشوا در قیام پانزده خرداد 1342 اشاره شده است.

چراغی ادامه داد: نویسنده از سبک رئالیسم جادویی برای روایت داستان خود استفاده کرده است. رئالیسم جادویی یکی از شاخه‌های رئالیسم در مکاتب ادبی است که در آن ساختارهای واقعیت دگرگون می‌شوند و دنیایی واقعی اما با روابط علت و معلول خاص آفریده می‌شود. در آثاری که به سبک واقع‌گرایی جادویی نوشته شده‌اند همه چیز عادی است اما یک عنصر جادویی و غیر طبیعی در آن‌ها وجود دارد. رئالیسم جادویی از یک سو با بیان حقایق و واقیعت‌های جامعه با مکتب رئالیسم پیوند دارد و از سوی دیگر با به کارگیری برخی از عناصر، به قصه‌ها و داستان‌های عامیانه و اسطوره‌ای نزدیک می‌شود.

چراغی گفت: در داستان «موهای تو خانه ماهی‌هاست» ورود دختر «غاضریه» و آشنایی او با راوی و حرف‌هایی که درباره ماجراهای بسیار دور می‌زند باعث رمزآلود شدن داستان می‌شود.

وی اضافه کرد: با نگاهی بر آثار خبوشان متوجه می‌شویم که او شیفته تاریخ است؛ از این‌رو در تمام آثار داستانی‌اش وظیفه خود می‌داند تا اطلاعاتی مفید درباره فرهنگ و تاریخ سرزمین خود به خواننده بدهد. در کتاب مذکور نیز به یقین می‌توان گفت بیشتر خوانندگان کتاب از واژه «غاضریه» و «مراسم شبیه‌خوانی بنی‌اسدی» هیچ اطلاعاتی ندارند و خواننده برای درک این مطالب باید به کتب تاریخی رجوع کند. البته پس از اشراف خواننده بر این موضوعات، گیرایی و تأثیر داستان چند برابر می‌شود.

منتقد ادبی ادامه داد: انتخاب هوشمندانه حجم کتاب نیز یکی دیگر از محاسن کتاب است. نویسنده به خوبی می‌داند که حوصله مخاطب امروزی، رمان‌های چند صد صفحه‌ای را برنمی‌تابد؛ از این رو داستان را در هفتاد و یک صفحه به پایان رسانده است. همچنین چون موضوع داستان، تاریخی است و اکثر خوانندگان از پایان داستان آگاه هستند نویسنده سعی می‌کند از حجم کتاب بکاهد و بر تکنیک و شیوه‌ داستان‌گویی متمرکز شود.

وی اضافه کرد: نویسنده در روایت خود از لغات محلی به کرات استفاده کرده است؛ لغاتی چون دیفال، بازی تبرک، دستغاله و....، اما این لغات با متن داستان که به صورت نوشتاری است هیچ‌گونه همخوانی ندارد. ایراد دیگری که می‌توان به کتاب گرفت این است که کتاب را برای رده سنی نوجوان در نظر گرفته‌اند اما متن کتاب مناسب جوانان و بزرگسالان است.

گفتنی است جلسات نقد کتاب هر سه ماه یکبار و به مناسبت‌های مختلف در کتابخانه عمومی پانزده خرداد برگزار می شود.