صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
ارتباط با سرپرست اداره کل
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان بازسازی کتابخانه تفکر شهریار
کتاب‌خوان اسفندماه
گام دوم انقلاب: پایبندی به اصول
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مسابقه‌ کتابخوانی «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر»
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
1398/7/1 دوشنبه با حضور علاقمندان؛ محفل «فضولي خواني» در کتابخانه عمومی شهید بهشتی سلماس برگزار شد اولین جلسه خوانش اشعار ملامحمد فضولي در کتابخانه عمومی شهید بهشتی سلماس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، نشست ادبي با حضور نویسندگان، شاعران، اعضای شورای شهر، اعضاي فعال انجمن شعر نيمتاج سلماس و علاقه مندان به شعر و ادب در کتابخانه عمومی شهید بهشتی برگزار شد.

هادي درستي، رئیس اداره كتابخانه هاي عمومي سلماس گفت: این جلسه با هدف شناساندن شخصيت بزرگ و ناشناخته ملامحمد فضولي بغدادي به دوستداران فرهنگ و ادب برگزار شد. درستی افزود: فضولي اولين شاعر مرثيه سراي آذربايجان بوده و هيچ شاعري به اندازه فضولي تاثير مستقيم بر جامعه نداشته است.

وی ادامه داد: فضولي بغدادي شاعري بسيار بزرگ و كم نظير زبان فارسي و تركي است اما متاسفانه تاكنون اشعار فارسي وي مورد غفلت يا تغافل واقع شده، در حالي كه در بين شاعران برجسته ادبيات فارسي، بعد از حافظ، فضولی در رتبه بعدی نوآوري، ظرايف شعري و آرايه پردازي قرار دارد.

اصغر رحيمي، دبير ادبيات فارسي گفت: كليات فضولي اولين كتابي است كه در ايران چاپ شده است و ‌‌از پرتيراژ‌ترين كتاب‌ها در جهان اسلام است. رحیمی افزود: كمتر كتابي به گستره جغرافيايي آثار فضولي مي‌رسد اما در دوره حكومت رضاخان، اين شاعر جايگاه خود را در ایران به علت مقاصد سياسي از دست داد.

رحیمی گفت: حكيم ملامحمد فضولي به سه زبان فارسي و تركي و عربي شعر سروده و آثار علمي، ديني و تاريخي زيادي از خود به يادگار گذاشته كه امروز هم مورد استفاده اهل دانش و عرفان و ادبيات است.

گفتنی است كه مولانا محمد بن سليمان فضولي بغدادي، شاعر و عارف شيعي قرن دهم هجري، اصالتا آذربايجاني بوده ولي تقريباً تمام عمر خود را در سرزمين مقدس كربلا سپري كرده و هم اكنون مزار آن بزرگوار در كربلا باقي است.