صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
کتاب‌خوان خرداد ماه
گام دوم انقلاب: جلوگیری از شکاف های عمیق طبقاتی
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
1398/2/9 دوشنبه با حضور علاقمندان؛ نشست ادبي در كتابخانه عمومي پانزده خرداد شهرستان خوي برگزار شد نشست ادبي با عنوان «نگاهي به آثار عطار و عرفان اسلامي با تلميح به آثار سعدي» در كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان‌غربي، محفل ادبي با عنوان «نگاهي به آثار عطار و عرفان اسلامي با تلميح به آثار سعدي» در كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي بمناسبت بزرگداشت عطار نيشابوري و شيخ اجل سعدي با حضور صادق محمدزاده، بخشدار ایواوغلی، منتقدان ادبی، علاقمندان و کتابداران برگزار شد.

در اين نشست، ميكائيل جانعلي پور، نويسنده و منتقد ادبي با اشاره به افسانه‌هاي موجود در زندگي عطار و برخورد عطار با درويشي قلندري در داروخانه و همچنين افسانه مرگ، به دیدگاه صوفيان به صفات جمالي و جلالي خداوند پرداخت و نمونه‌هايي از زندگي عرفا و صوفيان را بیان کرد.

جانعلی پور، ابوسعيد ابوالخير و ابوالحسن خرقاني و مولوي را از عرفايي دانست كه به صفات جمالي خداوند نظر داشتند و اين نگاه در سپهر زندگي اجتماعي آنان، خود را نشان داده است وی به داستان گبر و ابراهيم خليل از امام ابوالقاسم قشيري اشاره كرد و گفت سعدي اين داستان را هنرمندانه در بوستان مطرح كرده است. «شنيدم كه يك هفته ابن السبيل نيامد به مهمان‌سراي ابن خليل» ...

منتقد ادبی، داستان را براي حاضرين قرائت و تفسير عرفاني از داستان ارائه کرد.

جانعلی‌پور، شيخ ابواسحاق كازروني، ذنون مصري، حسن بصري و شيخ جام را از نمونه عارفان و صوفياني معرفی کرد كه به صفات جلالي خداوند نظر داشتند و در زندگي اجتماعي هم با ديگر انديشان و صاحبان نحله‌هاي ديگر با شدت و خشونت رفتار مي‌كردند.

وی با نقل داستان شيخ صنعان از منطق الطير عطار به تفسير عرفاني آن پرداخت.

میکائیل جانعلي‌پور اظهار کرد: در اين جلسات انسان روحيه مي‌گيرد و از كسالت و خستگي در مي‌آيد چرا كه شعرا با باطن و نهاد انسان‌ها سر و كار دارد لذا برخي همانند حافظ، مولوي و فردوسي حماسه آفريدند .
وي افزود: گاهي شعر زمينه وصلت‌ها را رقم مي‌زند كه اشعار سعدي نمونه بارز آن است و در يك كلام شعر تمام امور زندگي انسان را پوشش مي‌دهد، كار و سختي‌ها را براي انسان‌ها هموار مي‌كند.

زينب چراغي، كارشناس حوزه ادبيات، با اشاره به داستان عاشقانه شيخ صنعان گفت: انسان مي‌تواند از تعبد عارفانه به تعبد عاشقانه سوق پيدا كند.

صادق محمدزاده، بخشدار ايواوغلي، از فعالان حوزه ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني بيان كرد: برگزاري چنين جلساتي مي‌تواند منجر به آرامش روحي و رواني جامعه با كتاب و كتابخواني و توسعه شناخت و آگاهي و علم جامعه شود.

در پایان جلسه از زحمات مکائیل جانعلي پور در زمينه گسترش فرهنگ مطالعه در بين شهروندان، توسط بخشدار ایواوغلی و رئيس اداره كتابخانه هاي عمومی خوي تقدير بعمل آمد.