صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
توئیت سید صالح عباسی از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای امداد به سیل زدگان
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان پیشنهاده برای پیاده‌سازی «دستورالعمل آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی»
کتاب‌خوان فروردین ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
ورود
1397/11/8 دوشنبه به همت کتابخانه شهید باکری میاندوآب؛ کتاب «خسي در ميقات» نقد شد جلسه نقد و بررسی کتاب «خسي در ميقات» با حضور علاقمندان در کتابخانه شهید باکری میاندوآب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان غربي، جلسه نقد کتاب «خسي در ميقات» نوشته جلال آل‌احمد با حضور سولماز پورتقي، منتقد و دبير آموزش و پرورش، كتابداران و با مشاركت اعضاي مهد قرآن امام حسین (ع) و اعضای فعال و كتابخوان در كتابخانه شهيد باكري برگزار شد.

سولماز پورتقي، به عنوان منتقد حاضر در این جلسه، كتاب «خسي در ميقات» تاليف جلال آل‌احمد را يكي از آثار خوب اين نويسنده شهير معرفي كرد و ضمن معرفی ساير آثار آل احمد به حاضرين گفت: جلال آل‌احمد از تاثيرگذارترين نويسنده هاي ادبيات معاصر است كه در آثارش از اصطلاحات عامه استفاده مي‌كند و سعي در نزديك شدن به زبان مردم كوچه و بازار و همزباني با آن ها دارد. زبان آل‌احمد صريح و تلگرافي و حساس است و اين صراحت در تمام آثار وي به چشم مي خورد.

وی افزود: كتاب خسي در ميقات جلال آل‌احمد در 232 صفحه توسط انتشارات فردوس منتشر شده است. در ابتداي كتاب مشخصات جلال آل‌احمد، تولد او و خلاصه‌اي از فعاليت هاي او در طول زندگي كوتاهش آمده است. مي توان گفت جلال آل‌احمد يكي از مطرح ترين نويسندگان و مترجمان تاريخ معاصر ايران است و اين كتاب را وقتي نويسنده 43 سال داشته، در طول سفر حج نوشته است و در واقع سفرنامه حج اوست. در اين كتاب اتفاقات هر روز با ذكر تاريخ آن روز قيد شده است.

منتقد کتاب بیان کرد: بيان جزئيات دقيق و ريزبيني هاي نويسنده ، خواننده را با واقعيت‌هاي حج و مكان‌هاي آن آشنا مي‌سازد به طوري كه خواننده خود را در تمام صحنه‌ها حاضر مي يابد انگار كه از نزديك شاهد آن بوده است. ولي بيان اين ميزان از جزئيات مي تواند براي خواننده كسالت آور نيز باشد.

پورتقی با بیان اینکه كتاب به زبان محاوره‌اي نوشته شده است گفت: اين نحوه نوشتن دلپذير است ولي از آنجايي كه قلم جلال آل‌احمد در نوشته‌هايش با اندكي شتابزدگي همراه است نبود فعل در آخر بعضي از جملات و بريدگي جملات آن ها را نامفهوم مي‌سازد و ممكن است اشخاص مبتدي و كساني كه با اين سبك از قلم آشنا نيستند در اولين خوانش احساس سردرگمي كنند و برايشان نامفهوم باشد.

منتقد کتاب در پایان گفت: انديشيدن درباره فلسفه حج و هدف از گردهمايي مسلمانان مطلبي است كه در اين كتاب روي آن تاكيد شده است و خواننده در اين كتاب تا حدودي با آداب و رسوم مراسم حج و افكار و نگرش مردم ديگر كشورهاي مسلمان آشنا مي‌شود.