صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
سحر شانزدهم ماه مبارک رمضان: گزیده‌ای از «مثل حبه های قند» به قلم محمدرضا رنجبر
شعار سال
کتاب‌خوان اردیبهشت ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
گزارش تصویریبيشتر
با حضور علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی؛ كتاب «دعبل و زلفا» در كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي نقد شد نشست نقد و بررسی كتاب «دعبل و زلفا» در كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي آذربايجان غربي، علي عليزاده مسئول كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي با اعلام اين خبر گفت: نشست نقد و بررسی رمان «دعبل و زلفا» نوشته حجت‌الاسلام مظفر سالاري با حضور جمعی از علاقمندان در كتابخانه عمومي پانزده خرداد خوي برگزار شد.

عليزاده با اشاره به اهميت ‌نقد كتاب، گفت: نقادان باانصاف مطالب و آثار را بررسي كرده و نقاط ضعف و قوت را به نويسنده گوشزد مي‌كنند با اين روش به نويسنده كمك مي‌كنند تا نواقص را برطرف كرده و اثرش را غنا بخشد.

علیزاده افزود: «دعبل و زلفا» رماني درباره روزگار پرمشقت شيعيان در دوران خلافت عباسي است. مظفر سالاری، نويسنده کتاب در پس زمينه عشق دعبل و زلفا، مسائل دوران امام هفتم و هشتم شيعيان را به زيبايي بيان كرده است. اين رمان عاشقانه - مذهبي براي عامه مردم نگاشته شده است.

زينب چراغي به عنوان منتقد حاضر در نشست گفت: انتخاب مضمون عاشقانه براي بيان مشكلات و مصائب شيعيان و اهل بيت يكي از شيوه‌هاي همراه‌سازي نسل جوان با مقوله كتاب‌خواني است. مظفر سالاري در رمان «دعبل و زلفا» براي روايت داستان خود از تم عاشقانه استفاده كرده و در اين انتخاب نيز موفق شده است؛ چنان‌چه خواننده براي آگاه شدن از سرانجام عشق اين دو دلداده، رمان را با اشتياق مي‌خواند.

وي افزود: ذكر تمام ابيات قصيده تاييه دعبل خزاعي در متن رمان، از ضعف‌هاي نگارش نويسنده دانست كه به رمان لطمه وارد كرده است. از ديگر كاستي هاي كتاب، ارائه تمام اطلاعات زمان رویداد در قالب‌هاي مختلفي مانند ذكر خاطرات، ديالوگ و امثال آن به مخاطب مي باشد كه اين اطلاعات همچون وصله‌اي ناجور بر تنه اصلي رمان مي‌ماند.