صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
ارتباط با مدیرکل
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
دانلود منابع دهمین جشنوار کتابخوانی رضوی
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فایل دانلود منابع دهمین کتابخوانی رضوی
فراخوان بازسازی کتابخانه تفکر شهریار
کتاب‌خوان اسفندماه
گام دوم انقلاب: پایبندی به اصول
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مسابقه‌ کتابخوانی «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر»
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
گزارش تصویریبيشتر
مهدی رمضانی در آیین معرفی مدیرکل استان آذربایجان غربی: سیاست جدی نهاد فراگیری دسترسی هم میهنان به کتابخانه‌های عمومی است مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد، در مراسم معارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی با اشاره به برنامه‌ریزی برای عملی شدن عضویت همه هم میهنان ما در کشور در کتابخانه‌های عمومی، از فراهم شدن امکان استفاده از کتابخانه‌ها با استفاده از کارت ملی در آینده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، مراسم تکریم سرپرست و معارفه مدیرکل و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان غربی با هادی طباطبایی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، حضور مهدی رمضانی،  معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حسام قربانعلی، مدیرکل امور مجلس و استان ها نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ هادی آشتیانی،  مدیر کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ و کارکنان ستاد اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی در سالن استاد شهریار کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد، صبح امروز چهارشنبه هشتم اسفندماه در مراسم معارفه خدیجه معصومی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی با ابراز امیدواری نسبت به عبور از روزهای دشوار شیوع ویروس کرونا در کشور و تبریک به مناسب فرا رسیدن ماه رجب و سالروز ولادت حضرت امام علی(ع) اظهار کرد: ان‌ شاء الله به برکت این ایام، حال خوب و دل خوش برای مردم رقم خواهد خورد.

رمضانی در ادامه با اشاره به خدمات و تلاش‌های مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: آقای علی فیروز از ابتدای تأسیس و شکل‌گیری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، زحمات فراوانی را در اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی کشیدند و اقدامات غیرقابل انکاری را در حوزه‌های زیربنایی و زیرساختی انجام دادند که ماندگار خواهند بود.

وی افزود: در حوزه فرهنگ، خدمت به مردم بر اساس آموزه‌های دینی برکات زیادی دارد که ان شاء الله شامل حال ایشان می‌شود.
 

https://media.iranpl.ir/d/2020/03/04/3/194531.jpg

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد همچنین با تقدیر از منوچهر جعفری برای سرپرستی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، یادآور شد: برخورد مناسب، رفتار حسنه جناب جعفری در کنار همراهی‌های مستمر مجموعه استانداری که همواره دغدغه‌مند در حوزه فرهنگ و کتابخوانی هستند از اتفاقات خوب این دورۀ سرپرستی بود.

رمضانی با اشاره وجود خلأ در حوزه ارتباطات و نیاز به قرار گرفتن نهاد به عنوان محور اقدامات فرهنگی در این استان، گفت: ظرفیت نهاد به لحاظ ساختار و امکان عملیات فرهنگی گسترده و پراکندگی در نقاط مختلف حتی در روستاها این فرصت را برای تبدیل کتابخانه به پایگاه‌ فرهنگی و اجتماعی تثبیت کرده است.

وی اضافه کرد: خلأ ارتباط و گسترش آن در دوره سرپرستی به سمت اصلاح حرکت کرد و ان‌شاءالله در دوره مدیریت سرکار خانم معصومی نیز ادامه یافته و گسترش یابد.

رمضانی با اشاره به معرفی چندین گزینه از داخل نهاد برای انتصاب به عنوان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی عنوان کرد: وجود گزینه‌های متعدد نشان دهنده ظرفیت‌های فراوان استان است؛ امیدواریم اکنون که بررسی جمع‌بندی‌ها به انتخاب خانم معصومی انجامید، اتفاقات مبارکی در کتابخانه‌های عمومی استان با همراهی و همدلی  همۀ همکاران رقم بخورد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به رویدادها و اتفاقات سال ۱۳۹۸، بیان کرد: سالی که گذشت، سال پر بحران و فشرده‌ای از نظر کاری بود. سال با سیل در مازندران و گلستان، لرستان و خوزستان آغاز شد و در ادامه التهابات مختلفی که تا امروز ادامه داشته موجب شد تا سالی بحرانی را پشت سر بگذاریم.

وی در ادامه افزود: در حوادث آبان‌ ماه یکی از کتابخانه‌های ما به طور کامل با همه تجهیزات سوخت و از دست رفت. در همه این بحران‌ها نهاد و به تبع آن ادارات کل استان‌ها درگیر این موضوعات بودند.

رمضانی با اشاره به پیگیری و اجرای برنامه‌های متنوع و از پیش تدوین شده نهاد علی‌رغم بروز مشکلات فراوان در سال ۹۸، خاطرنشان کرد: جشنواره‌های قصه‌گویی، هدهد سفید، نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و هفته کتاب با ۱۶ هزار برنامه در سراسر کشور را داشتیم و حتی قرار بود اسفندماه پرکاری نیز داشته باشیم و در روز پانزدهم اسفندماه شاهد افتتاح کتابخانه مرکزی یزد باشیم و با اینکه در یک اقدام جهادی و با همراهی همکاران و کتابداران امکان افتتاح مطابق با وعده ای که داده شده بود میسر شد اما با توجه به لزوم رعایت عدم حضور در فضای عمومی به جهت توصیه های بهداشتی، امکان برگزاری این مراسم فعلاً میسر نخواهد بود و ان شاء الله در اولین فرصتی که شرایط عمومی مهیا شود این کتابخانه برای استفاده هموطنان عزیز در یزد افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای برگزاری دو طرح ویژه در روز هفدهم اسفندماه که مصادف با سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است، گفت: قرار بود طرح‌های کتابخانه‌گردی و پویش نوروز در کتابخانه‌ها را برگزار کنیم که با توجه به اتفاقات رخ داده، بخشی از این برنامه‌ها به تعلیق درآمد که  ان شاء‌ الله قول خواهیم داد در اولین فرصت برگزار شود.

رمضانی همچنین اضافه کرد: نظر به تعطیلات زودرس و اوقات فراغت هم میهنان با سازمان صدا و سیما رایزنی‌هایی صورت گرفته تا جشنواره کتابخوانی رضوی در بستر فضای مجازی همچون سالهای اخیر برگزار شود. سامانه مسابقات آماده شده و صدا و سیما نیز برای تبلیغ و ترویج آن همراهی خواهد کرد تا این اتفاقات موجب نشود تلاش‌های فرهنگی ما متوقف شود. برنامه‌های دیگری هم طراحی شده که در روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد در ادامه این مراسم خطاب به مدیرکل و کارکنان اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی گفت: تاکید و اصرارم به شما این است که متحد و همراه هم دیگر باشید. هر جا که همراهی و همدلی در ستادها وجود داشته، عملکرد استان موفق بوده است. خواهشم این است از نکاتی که موجب اختلاف و تفرقه شود و باعث فاصله گرفتن کار از مسیر اصلی‌اش شود، دوری کنید.

وی اضافه کرد: شخصاً ده‌ها نامه دریافت کردم که در آنها درخواست شده بود از داخل مجموعه فردی به عنوان مدیرکل انتخاب شود. مجموعه نهاد نیز سرکار خانم معصومی را به درخواست همکاران  کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی و با همراهی مسئولان استانی انتخاب کرد. مهم‌ترین نکته‌ای که از مدیران کل می‌خواهیم نیز هماهنگی و همراهی با مدیران ارشد استانی است.

رمضانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بازنگری برنامه‌های کلان در نهاد و در دستور کار قرار گرفتن بازطراحی کتابخانه‌های مرکزی اظهار کرد: نسل جدید کتابخانه های مرکزی و کتابخانه‌های عمومی سال گذشته در مشهد تأسیس شد. این روند در کتابخانه پارک شهر تهران تداوم پیدا کرد و شکل حرفه‌ای تر آن نیز در یزد ایجاد شده است. علاوه  بر این در کتابخانه‌هایی که پیش از این نیز افتتاح شده در حال بازطراحی کاربری‌ها و افزودن بخش‌های مورد نظر به کتابخانه هستیم. اکنون خدمات تعریف شده برای ارائه در کتابخانه‌های عمومی به ۴۴ خدمت رسیده است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد ضمن اشاره به لزوم اهتمام بیشتر در موضوع ترویج و توسعه کتابخوانی و اقدامات فرهنگی و نرم‌افزاری، بیان کرد: در آخرین بخشنامه‌ای که در حوزه آموزش ابلاغ کردیم، ۱۱۴ خدمت آموزشی را به کتابخانه‌ها ابلاغ کردیم. موضوعاتی اعم از آموزش‌های مهارتی تا آموزش‌های حوزه کودک، خانواده و سایر موضوعاتی که امکان آموزش آن فراهم باشد. در واقع عملیاتی شدن این آموزش‌ها موجب جذب بیشتر خانواده‌ها به کتابخانه‌ها خواهد شد. اساس این آموزش‌ها نیز کتاب خواهد بود. ما در ترویج کتاب از هیچ کدام از آموزش‌ها فاصله نخواهیم گرفت.
 

https://media.iranpl.ir/d/2020/03/04/3/194526.jpg

همچنین در این مراسم، منوچهر جعفری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با تشکر از اعتماد نهاد برای سرپرستی اداره کل آذربایجان غربی گفت: سعی کردیم در این مدت، با ایجاد همدلی و همزبانی بین مسئولان کتابخانه‌ها، کتابداران، اعضای کتابخانه‌ها و مسئولان شهر در خصوص افزایش اعضا، حل مشکلات و ... گام برداریم.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی اجرای فعالیت‌های ترویجی فرهنگی در استان، برگزاری جلسات انجمن، بازگشایی کتابخانه‌ قائم(عج)، برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای مقاومت، ارسال کمک‌های جمع‌آوری شده به سیستان و بلوچستان و شروع بازسازی کتابخانه شهید کوچری که در زلزله اخیر آسیب دیده است را از اهم فعالیت‌های دوران مدیریت خود نام برد.
 

https://media.iranpl.ir/d/2020/03/04/3/194525.jpg

در ادامه هادی طباطبایی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گفت: ایران، کشور عزیز ما مخزن حکمت و فرهنگ است و در این میان، آذربایجان‌غربی جایگاه ویژه‌ای دارد و ارومیه، شهر اولین‌های فرهنگی از قبیل اولین رادیو و تلویزیون، اولین مدرسه دخترانه و دانشگاه است که نشان از جایگاه فرهنگ در بین مردم منطقه دارد.

وی افزود: باید برنامه ویژه‌ای برای حفظ نسخ خطی در استان داشته باشیم و مخاطبان کتابخانه را با به روز رسانی منابع افزایش دهیم و

کتابخانه‌های عمومی ویترین فرهنگی هستند و بخشی از بار فرهنگی استان را بر دوش می‌کشند و مجموعه اداره کل کتابخانه‌های عمومی بسیار پویاست و همکاری همکاران جوان و باتجربه در کنار هم، ان‌شاءالله روزهای فرهنگی خوبی را رقم خواهد زد.

طباطبایی ضمن آرزوی موفقیت برای خانم معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، از زحمات منوچهر جعفری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی قدردانی کرد.
 

https://media.iranpl.ir/d/2020/03/04/3/194523.jpg

در ادامه مراسم، خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی ضمن تقدیر از زحمات علی فیروزنیا، مدیرکل پیشین کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی و منوچهر جعفری، سرپرست این اداره کل گفت: من خودم را با افتخار فرزند نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌دانم و در سایه شناختی که از ظرفیت‌های فرهنگی استان در کنار همکارانم کسب کرده‌ام، تلاش خواهیم کرد که ضمن بهره‌گیری از تجربیات گذشته به یاری همکاران فهیم و تلاشگر کتابخانه های عمومی استان، پویایی و اثربخشی فرهنگی را برای استان به ارمغان بیاوریم و فرهنگ کتابخوانی این استان را ارتقاء ببخشیم.

وی بیان داشت: افزایش فضای کتابخانه‌ای در استان، ایجاد پیوند کاربردی آموزش و پرورش، رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی برای افزایش سرانه مطالعه استان، افزایش اعضای کتابخانه‌های عمومی از طریق انجام فعالیت‌های ترویجی خلاقانه و اثرگذار، خدمت رسانی فرهنگی به مناطق کم‌برخوردار و بهبود وضعیت خدمت رسانی کتابخانه‌های عمومی از مهم‌ترین برنامه‌های دوره جدید است.

معصومی افزود: برای اینکه کتابخانه‌ها به پاتوق فرهنگی تبدیل شوند نیازمند ایده‌پردازی در حوزه کتابخوانی هستیم و مشتاقانه پذیرای نظرات و ایده‌های همکاران، مسئولین نهاد و استان، اهالی رسانه و صاحبان فکر و اندیشه هستیم.

در پایان متن تقدیر دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از منوچهر جعفری قرائت شد و سپس حکم انتصاب خدیجه معصومی به وی اعطاء شد.

متن حکم ابلاغی از سوی دبیرکل نهاد به شرح زیر است:

سرکار خانم خدیجه معصومی

با سلام

نظر به تخصص، تجربیات و تعهد سرکار عالی در عرصه فرهنگی به موجب این ابلاغ به عنوان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی  منصوب می‌شوید.

امید است در سایه‌ توجهات ذات باریتعالی و بهره مندی از همکاری و همدلی با مقامات محترم استان، اعضای محترم انجمن‌ها و همکاران گرامی در تحقق اهداف و سیاست‌های توسعه کمی و کیفی کتابخانه‌های عمومی کشور و اهداف عالیه‌ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق و موید باشید.

من الله توفیق

علیرضا مختارپور

لازم به ذکر است آیین تکریم علی فیروز و معارفه خانم معصومی در اولین فرصت که امکان برگزاری مراسم باشد با حضور مسئولان استان و نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کتابداران استان برگزار خواهد شد.