صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
بهار مهربانی در بهار قرآن
تصوير ها
دانلود منابع رضوی
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
کتاب‌خوان خرداد ماه
گام دوم انقلاب: جلوگیری از شکاف های عمیق طبقاتی
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی
ورود
گزارش تصویریبيشتر
درپي امضاي تفاهمنامه ميان نهاد و بنياد علوي صورت مي‌گيرد؛ ساخت و تكميل كتابخانه‌هاي عمومي در ۱۴ منطقه محروم كشور نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور و بنياد علوي با هدف ترويج فرهنگ كتابخواني و توانمندسازي مستضعفان و محرومين جامعه با محوريت كتابخانه‌هاي عمومي در مناطق محروم و توسعه خدمات كتابخانه‌اي در اين مناطق، تفاهمنامه همكاري امضاء كردند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، مراسم امضاي تفاهمنامه همكاري ميان نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور و بنياد علوي، عصر سه‌شنبه ۲۰ فروردين ماه با حضور محمد سعيدي‌كيا، رئيس بنياد مستضعفان، موسي برزگري، مديرعامل بنياد علوي، عليرضا مختارپور، دبيركل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، امين متوليان، معاون برنامه‌ريزي، پژوهش و فناوري اطلاعات، مهدي رمضاني، معاون توسعه كتابخانه‌ها و ترويج كتابخواني، محمدهادي ناصري‌طاهري مديركل روابط عمومي و امور بين‌الملل، هادي اميري، مديركل عمراني و حسام قربانعلي، مديركل امور مجلس و استان‌هاي نهاد، در بنياد مستضعفان برگزار شد.


 

گسترش ۹ برابري كتابخانه‌هاي عمومي طي ۴۰ سال اخير

دبيركل نهاد با اشاره به گسترش تعداد كتابخانه‌ها طي ۴۰ سال اخير گفت: ما پيش از انقلاب حدود ۳۰۰ كتابخانه عمومي در كشور داشتيم كه اين عدد امروز به ۳۴۰۰ كتابخانه عمومي رسيده؛ يعني كتابخانه‌هاي عمومي ما بيش از ۹ برابر گسترش پيدا كرده است. از آن گذشته ما امروز در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي علميه داراي كتابخانه‌هاي بسياري هستيم. از حدود چهار سال گذشته كه حدود ۱۲۴۷ شهر به تعبير وزارت كشور، نزديك به ۲۵۰ شهر كتابخانه نداشت، خوشبختانه امروز اين عدد را به زير ۱۳۰ شهر رسانده‌ايم.

مختارپور تأكيد كرد: امروز بر اساس مقياس جهاني بايد ۱۵ هزار كتابخانه در كشور داشته باشيم، در حالي كه اين عدد تاكنون به ۳۴۰۰ كتابخانه رسيده و تعامل و هم‌افزايي دستگاه‌هاي مختلف براي پر كردن اين خلاء را ضرورت مي‌بخشد.


 

چگونگي انتخاب ۱۴ منطقه از محروم‌ترين مناطق كشور

در ادامه اين مراسم موسي برزگري، مديرعامل بنياد علوي نيز با اشاره به انتخاب ۱۴ منطقه محروم در اين تفاهمنامه براي اجراي برنامه‌هاي و اقدامات مشترك گفت: زماني كه آقاي مهندس سعيدي‌كيا به بنياد تشريف آوردند، مقام معظم رهبري به ايشان فرمودند كه كار اساسي اين است كه شما يك نقطه محروم را بگيريد، آباد كنيد، از آب و گل خارج كنيد و معيشت پايدار در آن منطقه ايجاد كنيد.

وي افزود: اين فرمايش مقام معظم رهبري همواره به عنوان مبنا و خط مشي ما در فعاليت‌ها قرار گرفت و با استفاده از مشاوران مجرب و استخراج شاخص‌هاي بيانات رهبر، به يك شرح خدمات رسيديم كه آن شرح خدمات را به فراخوان گذاشتيم؛ در ادامه يك مشاور پايه يك براي انجام مطالعه بر روي اين شرح خدمات بكار گرفتيم و در نهايت به يك طرح جامع براي اجرا در آن منطقه دست يافتيم تا با پياده‌سازي آن طرح به آباداني منطق محروم دست پيدا كنيم.

مديرعامل بنياد علوي با اشاره به پياده‌سازي اين طرح در منطقه قلعه گنج استان كرمان گفت: ما اين طرح را در قالب ۴ هدف، ۲۷ برنامه عمده و ۱۲۷ طرح مطالعاتي و همچنين طرحي ديگر را با دانشگاه تهران در بحث توان‌افزايي و راه‌اندازي صندوق‌هاي خرد اعتباري در روستاهاي مختلف اين منطقه آغاز را كرديم و اداره و ساير امورات آن را به خود مردم سپرديم. در حال حاضر در روستاهاي مورد نظر ۱۴۴ صندوق تشكيل شده است كه پايه آموزش و كارآفريني در اين مناطق هستند و خوشبختانه نتايج اجراي اين طرح‌ها، قلعه گنج را به عنوان الگويي براي آباداني ساير مناطق محروم معرفي كرد.

برزگري با اشاره به روند انتخاب ۱۴ منطقه محروم براي پياده‌سازي اين طرح‌ها گفت: ما براي انتخاب اين مناطق ۴۴ شاخص محروميت وزارت كشور، ۱۲ شاخص محروميت مناطق محروم، ۱۸ شاخص وزارت بهداشت و درمان، ۲۱ شاخص آموزش و پرورش را كه جمعا ۱۵۷ شاخص را تشكيل مي‌دادند، جمع‌آوري كرديم و پس از بررسي و همپوشاني برخي شاخص‌ها، در نهايت به ۵۴ شاخص فرعي و ۹ شاخص اصلي دست يافتيم.

وي ادامه داد: اين شاخص‌ها فرمول و ماتريسي در اختيار ما قرار داد كه از اين طريق توانستيم ۱۴ منطقه انتخابي را به عنوان محروم‌ترين مناطق كشور انتخاب كنيم. مناطقي كه در اين تفاهمنامه كار مشترك نهاد و بنياد علوي كمك بسياري به پيشبرد اهداف آن خواهد كرد.


 

حسام قربانعلي، مديركل امور مجلس و استان‌هاي نهاد نيز در اين نشست با اشاره به روند همكاري و تعامل دو دستگاه براي امضاي تفاهمنامه همكاري گفت: با توجه به حمايت و توجه خاصي كه جناب آقاي سعيدي‌كيا، رئيس بنياد مستضعفان به حوزه فرهنگ داشته‌اند، جلسات مختلفي را با جناب آقاي برزگري، مديرعامل بنياد علوي و ساير همكاران ايشان در اين بنياد برگزار كرديم كه منجر به توافقات اوليه براي اجراي برنامه‌هاي مشترك شد.

وي افزود: با توجه به رويكرد نهاد در تبديل كتابخانه‌هاي عمومي به مراكز فرهنگي و اجتماعي چند منظوره و وجود اشتراكات بسيار ميان دو دستگاه در اجراي برنامه‌هاي مشترك در حوزه فرهنگي و اجتماعي، موارد اوليه مورد توافق براي تعامل و هم‌افزايي خدمت‌رساني در ۱۴ منطقه محروم كشور نهايي شد كه امضاي تفاهمنامه آن، به سال ۹۸ موكول شد كه امروز شاهد امضاي اين تفاهمنامه هستيم.

اهداف و مفاد تفاهمنامه مشترك نهاد و بنياد علوي

در ادامه اين مراسم تفاهمنامه همكاري ميان نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور و بنياد علوي با هدف ترويج فرهنگ كتابخواني به منظور توانمندسازي مستضعفان و محرومين جامعه، اجراي برنامه‌هاي فرهنگي آموزشي با محوريت كتابخانه‌هاي عمومي در مناطق هدف در اين تفاهم‌نامه و همچنين توسعه خدمات كتابخانه‌اي در مناطق محروم، به مدت يك سال به امضاء رسيد كه در صورت رضايت طرفين قابل تمديد خواهد بود.

همچنين مناطقي شامل شهرستان‌هاي قلعه گنج استان كرمان، چالدران استان آذربايجان‌غربي، لنده استان كهگيلويه و بويراحمد، شهرستان مانه و سملقان استان خراسان شمالي، ملكشاهي استان ايلام، گرمي استان اردبيل، قصرقند، زهك و دلگان استان سيستان و بلوچستان، شادگان استان خوزستان، سروآباد استان كردستان، مراوه تپه استان گلستان، كوهرنگ استان چهارمحال و بختياري و جزيره لارك و بخش احمدي شهرستان حاجي‌آباد استان هرمزگان به عنوان مناطق هدف براي اجراي تعهد طرفين درنظر گرفته شده است.

تعهدات بنياد علوي

بنياد علوي نيز بر اساس اين تفاهمنامه متعهد به تكميل پروژه‌هاي نيمه تمام كتابخانه‌هاي عمومي و احداث كتابخانه‌هاي روستايي و شهري در شهرستان‌هاي هدف اين تفاهم‌نامه با نظارت اداره كل امور عمراني نهاد و كارشناسان امور عمراني واحدهاي استاني نهاد شد كه كار ساخت و تكميل اين كتابخانه‌ها با اولويت مناطق فاقد كتابخانه عمومي و براساس معيارهاي تعيين شده از سوي نهاد صورت خواهد گرفت.

همچنين مساعدت در اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در كتابخانه‌هاي عمومي و توزيع بسته‌هاي حمايتي و فرهنگي موردنظر بنياد به خانواده‌هاي محروم از طريق كتابخانه‌هاي عمومي واقع در مناطق مورد توافق با نهاد، از ديگر تعهدات بنياد علوي در اين تفاهمنامه بوده است.

تعهدات نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور

بر اساس اين تفاهمنامه نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور متعهد به معرفي مناطق نيازمند به خدمات كتابخانه‌اي به بنياد به منظور توسعه فضاي كتابخانه‌اي در محدوده جغرافيايي مورد تفاهم، ارائه فهرست پروژه‌هاي نيمه تمام كتابخانه‌اي در شهرستان‌هاي هدف به بنياد و تعيين پروژه‌هاي داراي اولويت، تامين نيروي انساني و منابع موردنياز براي اداره كتابخانه‌هاي عمومي، پس از تكميل ساختمان كتابخانه توسط بنياد، اجراي برنامه‌هاي مختلف با هدف ترويج فرهنگ كتابخواني، كار و كارآفريني شده است.

همچنين عضويت كاركنان بنياد و خانواده‌هاي آنها، اعضاي صندوق‌هاي خرد اعتباري طرح توان فزايي و دانش‌آموزان مناطق هدف، بصورت رايگان در كتابخانه‌هاي عمومي، اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در كتابخانه‌هاي عمومي با توجه به تغيير رويكرد كتابخانه به پايگاه فرهنگي و اجتماعي، ايجاد بخش كودك در كتابخانه‌هاي عمومي فعال در مناطق هدف و تأمين تجهيزات موردنياز كتابخانه‌هاي عمومي ايجاد شده توسط بنياد در شهرستان‌هاي هدف از ديگر تعهدات نهاد در اين تفاهمنامه است.


 

لازم به ذكر است كه ماده‌اي از اين تفاهمنامه به تعهدات مشترك نهاد و بنياد اختصاص دارد كه شامل مواردي چون مشاركت در برگزاري مسابقات كتابخواني، نشست‌هاي كتابخوان، جلسات نقد و بررسي‌ و رونمايي كتاب، مسابقات نقاشي (باموضوع معيشت پايدار) همايش‌ها و جشنواره‌هاي مشترك علمي، آموزشي و فرهنگي در كتابخانه‌هاي عمومي با هدف ترويج فرهنگ مطالعه و كتابخواني، همكاري به منظور برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي و دوره‌هاي كارآفريني و ارائه خدمات به خانواده‌هاي كم‌برخوردار در كتابخانه‌هاي عمومي، برگزاري نمايشگاه‌هاي دستاورد طرح آباداني و پيشرفت در جهت آگاهي‌رساني از فعاليت‌هاي بنياد در مناطق هدف، تقويت منابع كتابخانه‌ها در حوزه سياست‌هاي طرح آباداني و پيشرفت و در نهايت اطلاع‌رساني در خصوص فعاليت‌ها و برنامه‌هاي مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه در مناطق هدف در اين تفاهم‌نامه است.