صفحه اصلي
اخبار
اخبار نهاد کتابخانه‌های عمومی
اخبار ویژه هفته کتاب
البوم
بازديدها
برنامه هفتگی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی
تصوير ها
توئیت سید صالح عباسی از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای امداد به سیل زدگان
دهه فجر
زمان ديجيتال سرور
شعار سال
فراخوان پیشنهاده برای پیاده‌سازی «دستورالعمل آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی»
کتاب‌خوان فروردین ماه
گزارش تصویری
لینک های نهاد
مطالعه مجازی
منو
موسیقی
نشست کتاب خوان
نهاد ها و سازمانها
ورود
بيشتر
جعفری
غلامرضا جعفری؛ نویسنده خانواده عامل مهمی در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بشمار می رود

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان غربی، به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی و در راستای معرفی نویسندگان و آثار منتشر شده آنها، غلامرضا جعفری نویسنده پیشکسوت شهرستان نقده و مؤلف کتاب داستانهای کوتاه (برگرفته از فلکلور آذربایجان) نوشته ای درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه نگاشته اند که در ادامه می خوانیم.

زمانیکه سخن از کتاب و کتابخوانی است، بویژه در عصر حاضر که این مقوله گرفتار جریان الکترونیکی شده است؛ ناخودآگاه سؤالاتی به ذهن متبادر می گردد که آیا کتاب با روند موجود به حیات خود ادامه می دهد؟ آیا لازم است به کتاب به آن شکلی که ما آنرا میشناسیم، وابسته باشیم؟ آیا برای حفظ خاطرات اجتماعی به کتاب نیازمندیم؟

طبیعتاً پاسخ مثبت است زیرا علیرغم حدوث وضعیت و فضای موجود، شاید عدم گستردگی و در دسترس نبودن وسایل الکترونیکی کافی باعث گشته تا کتاب در برهه فعلی به حیات خود ادامه دهد. از سوی دیگر چون کتاب هویت خود را از فرهنگ کسب می کند بنابراین علاقمندان و اصحاب مطالعه و کتابخوانان در صدد حفظ آن در شرایط موجود هستند.

اگر بخواهم بی تعارف بگویم برای بیان ارزش و اهمیت کتاب شاید شعر زنده یاد عباس یمینی شریف (من یار مهربانم) کاملترین مطلب جامع در نوع خود باشد و بر همین اساس اختصاص یک هفته برای ارج نهادن بر این گوهر بی بدیل یقیناً کم لطفی در حق آن خواهد بود زیرا در کشوری که کتاب آسمانی با فعل امر "اقرا" دارند و از تعالیم پیامبری تبعیت می کنند که توصیه اش طلب علم از گهواره تا گور بوده است؛ باید هر روز، هر هفته و هر ماهش بنام کتاب نامیده شود.

کسانیکه کتاب می خوانند و با آن حشر و نشر دارند همواره از بخل ورزی، کینه و حسد، چشم و هم چشمی، افکار منفی، نگرانی، استرس و صدها ناهنجاری دیگر محفوظ خواهند بود. مطالعه در تخلیه هیجانی انسانها را یاری می دهد و از عواقب سوء آن می کاهد. به زعم متفکرین و جامعه شناسان، عالی ترین لذت درک و معرفت در مطالعه به انسان دست می دهد. در تربیت فرزندان مؤثرترین کار در جنبه های فرهنگی، عادت دادن آنها به مطالعه از زمان کودکی است. چون علاوه بر سایر مراکز ذیربط، خانواده عامل مهمی در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بشمار می رود. در هر صورت پرهیز از رفتارهای شعارگونه و بهره مندی از شعور در این وادی به نظرم خروجی کاملاً مثبت و اثربخشی در ارتقاء سطح سواد جامعه خواهد داشت. پرداختن به علت ها و ارائه راهکارهای اصولی و سهل و اجرای آنها مسلماً راهگشاتر از شمارش معلولها خواهد بود.

سخن آخر اینکه کتابداران انسانهای قانع وصبوری هستند که همواره در حال عبادتند؛ بنابراین در سازگاری با مشکلات، مسائل و نارسایی ها، کمبودها و کاستی ها قطعاً اجرشان با پروردگار خواهد بود. سخن پایانی اینکه ارتقاء زمان متوسط مطالعه که برازنده کشورمان با توصیفات فوق نیست، بر همگان خصوصاً متولیان امر وظیفه ای انسانی و الهی می باشد و نهایتاً نیازمند عزم ملی است.